يكشنبه 29 مهر 1397   19:07:23
دانشکده بهداشت
.
تعداد بازديد اين صفحه: 4861

دیدگاهها

1395/10/20 دوشنبه
گزارش تحلیلی بازدید رئیس و معاون بین الملل دانشکده بهداشت از پاکستان

به دعوت معاون کل وزیر بهداشت فدرال پاکستان که هم زمان رئیس آکادمی ملی علوم سلامت Health Services Academy)) این کشور نیز هست، به عنوان سخنران کلیدی و پانلیست، در معیت رئیس محترم دانشکده جناب آقای دکتر اکبری ساری در تاریخ 22 آذر ماه سال جاری عازم اسلام آباد شدیم. از بدو ورود، استقبال خاص و رسمی از ما صورت گرفت و صبح زود 23 ام آذر به محل آکادمی جهت برگزاری کنفرانس رفتیم. حد استقبال و تشریفات برای هیات ایرانی فوق العاده و خاص تدارک دیده شده بود که نشانه اهمیت همکاری با دانشگاه را داشت. موضوع کنفرانس، که هفتمین کنفرانس ملی سلامت عمومی پاکستان بود،" اهداف توسعه پایدار سلامت: همکاری با هدف بهتر زیستن "بود. پس از نشست افتتاحیه، نشست عصر به موضوع تجربیات موفق پوشش همگانی سلامت: مثال های بومی، اختصاص یافته بود. با ریاست دکتر صفی ملک، از مدیران ارشد وزارت بهداشت پاکستان، جلسه ابتدا با سخنرانی دکتر آرش رشیدیان، استاد دانشکده بهداشت و مدیر پژوهش و اطلاعات منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت آغاز شد که ایشان در ارتباط با ساختار نظام مراقبت های بهداشتی اولیه (PHC) در ایران و نقش دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره صحبت کردند. سپس اینجانب به تشریح مشکلات پیش روی نظام سلامت کشورمان پیش از اجرای طرح تحول سلامت و اقدامات و دستاوردها و همچنین چالش های این طرح و افق های پیش رو در دستیابی به پوشش همگانی سلامت پرداختم.

سپس جناب آقای دکتر اکبری ساری، رییس محترم دانشکده به تشریح نقش دانشکده های بهداشت در تحقق پوشش همگانی سلامت و معرفی توانمندی های دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران پرداخت. نشست خاص ایران بسیار مورد استقبال قرار گرفت و سوالات و ابراز علاقه مقامات نظام سلامت پاکستان مبنی بر الگو قرار دادن ایران شاهد این مدعا بود.

روز دوم در پانل اصلی کنفرانس که با ریاست وزیر آموزش فدرال دولت پاکستان و نایب رئیس دانشگاه قائد اعظم پاکستان، که از لحاظ رتبه بندی بهترین دانشگاه این کشور است، برگزار شد. اینجانب مجددا در ارتباط با «تغذیه و نقش آن در کاهش و کنترل بیماری های غیر واگیر: تجربه ایران» به مدت نیم ساعت سخنرانی کردم. در طی صحبتم، به بار عوامل خطر و بیماری های مرتبط با عادات غذایی ایران اشاره نمودم و اقدامات اخیر کشور در تدوین برنامه ملی پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر و اقدامات عملیاتی طرح ایران برای سنجش عوامل خطر این بیماری ها و برخی دستاوردهای آن را تشریح کردم. بنابر بازخورد حاضرین و جمع بندی رئیس جلسه و مراجعات مکرری که پس از سخنرانی و در طی کنفرانس به هیأت ایرانی شد، معرفی مدل موفق کشورمان که اخیراً هم توسط سازمان جهانی بهداشت به عنوان الگوی جهانی و Fast Track برای ارائه گزارش پیشرفت به صحن عمومی مجمع ملل متحد در سال 2018 برگزار شده است، بسیار مورد توجه قرار گرفت و همگان بر ضرورت اینکه با توجه به شباهت های فرهنگی، پاکستان می تواند از ایران الگو بگیرد، از ما درخواست همکاری و کمک کردند. جناب آقای دکتر رشیدیان هم در همان پنل به معرفی 68 شاخص اصلی تهیه شده سازمان جهانی بهداشت جهت پایش نظام سلامت پرداخت، که صحبت های ایشان هم بسیار مورد عنایت حضار واقع شد.
گزارش کامل
گالری تصاویر


عكس های مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ