يكشنبه 29 مهر 1397   17:43:10
دانشکده بهداشت
.
تعداد بازديد اين صفحه: 1855

دیدگاهها

1396/7/15 شنبه
مقاوم سازی پشه های ناقل مالاریا در برابر انتقال پلاسمودیوم فالسی پاروم با استفاده از باکتری های مهندسی شده همزیست

معده بسیاری از حشرات ناقل بیماریها مانند پشه های آنوفل مکان بسیار مهم و استرتژیک برای گسترش و تکامل پاتوژن های ناقل زاد محسوب می شود و لذا بسیاری از تحقیقات به منظور کاهش انتقال بیماریها بر روی معده حشرات متمرکز شده است. معده حشرات حاوی انواع میکروارگانیزم ها بویژه باکتری های همزیست می باشد. این میکروارگانیزمهای همزیست بر روی بسیاری از جنبه های فیزیولوژیک حشره از جمله سیستم ایمنی، تامین منابع غذایی، و قدرت انتقال بیماری حشره ناقل تاثیر می گذارد.  اخیرا محققین درگیر در کنترل بیماریهای ناقل زاد پی برده اند که دستکاری میکروبهای معده حشرات ناقل بیماری ها می تواند از انتقال پاتوژنها از جمله مالاریا توسط حشرات ناقل جلوگیری کرده و نهایتا مانع از گسترش این بیماری ها گردد. در این روش باکتری های همزیست معده حشرات شناسایی و جداسازی شده و با مهندسی ژنتیک مجهز به یک یا چند ژن کد کننده پروتئین متوقف کننده رشد یا کشنده انگل می گردند. بدنبال خونخواری حشرات ناقل از فرد آلوده به عامل بیماریزا ، میزان این باکتری ها بصورت تصاعدی تا دهها هزار بار در معده حشره افزایش یافته و بدنبال آن پروتئین ضد انگل نیز به میزان بسیار بالایی تولید می شود. این پروتئین ها قادرند قبل ازاینکه عامل بیماریزا با خونخواری بعدی به فرد جدید منتقل شود پاتوژن را در معده حشره ناقل از پای درآوردند و مانع انتقال گردند. این تکنیک اصطلاحا پاراترانسژنیک نامیده می شود.
اخیرا در یک پروژه تحقیقاتی در دانشگاه جان هاپکینز امریکا با سرپرستی پروفسور جاکوب لورنا و پروفسورپیتر آگری (برنده جایزه نوبل سال 2003 ) و همکاری آقای دکتر محمد علی عشاقی استاد گروه حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران به انجام رسید موفق به شناسایی یک باکتری غیر بیماریزا خاص از جنس سراشیا شدند که دارای ویژه گی های منحصر به فردی مانند عبور از دیواره معده حشره، انتقال از طریق اسپرم به ماده ها، گسترش سریع در داخل جمعیت ناقل، و انتقال از طریق تخم به نسل های بعدی می باشد. این باکتری با عملیات مهندسی ژنتیک قادر به تولید چندین ملکول ضد انگل مالاریا شده و قادر است در شرایط آزمایشگاهی میزان انگل مالاریا را تا حدود 97 درصد در مقایسه با کنترل در پشه های ناقل کاهش دهد. این محققین امیدوارند از این باکتری جهت کنترل و کاهش مالاریا در کشورهای مالاریاخیز دنیا که سالیانه میلیونها نفر را آلوده و باعث مرگ بیش از 430000 نفر می شود استفاده کنند.

نتایج این تحقیق در مجله Science با ادرس زیر چاپ شده است.

Sibao Wang1,*, André L. A. Dos-Santos2,, Wei Huang2, Kun Connie Liu2,, Mohammad Ali Oshaghi2,§, Ge Wei1, Peter Agre2, Marcelo Jacobs-Lorena2,* Driving mosquito refractoriness to Plasmodium falciparum with engineered symbiotic bacteria. Science  29 Sep 2017: Vol. 357, Issue 6358, pp. 1399-1402
https://doi.org/10.1126/science.aan5478

 

  
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ