پنجشنبه 27 دي 1397   20:13:15
دانشکده بهداشت
.
تعداد بازديد اين صفحه: 1493

دیدگاهها

1396/11/21 شنبه
گفتگو با دکتر محمدعلی منصورنیا استادیار گروه آمار و اپیدمیولوژی زیستی دانشکده بهداشت برگزیده گروه پژوهش برتر کمیته تخصصی علوم بالینی و سلامت جشنواره رازی.

مختصری از بیوگرافی علمی:

دوران علمی زندگی بنده محدود به دو موسسه برجسته در کشور بوده است. دوران ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را در موسسه علوی که از لحاظ علمی-عقیدتی در کشور سرامد است سپری کردم. پس از ان تحصیلات دانشگاهی خود را در دوره پزشکی عمومی، دوره عالی بهداشت عمومی (MPH) و دکترای تخصصی اپیدمیولوژی در دانشگاه علوم پرشکی تهران طی کردم و اکنون نیز به مدت بیش از ٥ سال است که در گروه اپیدمیولوژی و امار زیستی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان هیات علمی مشغول انجام وظیفه هستم. سابقه پژوهشی اینجانب به دوران طرح پزشکی عمومی برمی گردد که در مرکز تحقیقات پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران الفبای پژوهش را با انجام مشاوره فرا گرفتم. هم اکنون مشاور متدولوژی ارشد این مرکز و چندین مرکز تحقیقاتی دیگر از جمله پژوهشگاه غدد درون ریز و متابولیسم و نیز دستیار سردبیر در مجلات اپیدمیولوژی امریکا و پزشکی ورزشی بریتانیا هستم.

مختصری از حوزه تخصصی:

دکترای تخصصی بنده اپیدمیولوژی است و در حوزه متدولوژی و روشهای اماری در اپیدمیولوژی فعالیت می کنم. در حوزه متدولوژی در دنیا دو مبحث داغ استنتاج علیتی و تحلیل سوگیری می باشند و بنده در هردو حیطه چه در تئوری و چه در کاربرد پژوهش می کنم. حدود ٥ سال پیش بنده و دکتر گودرز دانایی استاد سلامت کلی و جمعیت در هاروارد کارگاهی در زمینه استنتاج علیتی در مرکز تحقیقات بیماریهای غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی تهران ارائه دادیم که عملا سراغاز اموزش و تحقیق در این زمینه در ایران بود. امروز خوشحالم که دانشگاه ما از معدود دانشگاههای دنیاست که در ان درس استنتاج علیتی در مقطع دکترای اپیدمیولوژی و امار زیستی توسط بنده تدریس می شود. همچنین طی ٥ سال گذشته استاد راهنما یا مشاور متد بیش از ٢٠ پایان نامه دکترای اپیدمیولوژی و امار زیستی در دانشگاه علوم پزشکی تهران و مشاور متد٣ پایان نامه دکترای اپیدمیولوژی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در زمینه علیت و تحلیل سوگیری بوده ام و خوشبختانه اولین مقالات دانشجویان فارغ التحصیل شده ام اخیرا در مجله روشهای اماری در پژوهش پزشکی و مجله اپیدمیولوژی امریکا به چاپ رسیده است که هردو از مجلات صدرنشین گروه خود در دنیا می باشند.

 

دلیل انتخاب در بیست وسومین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی:

 

مقاله ای در سال ٢٠١٦ در مجله پزشکی بریتانیا (BMJ) با ضریب تاثیر ٢١ چاپ کردم که مشکلی شایع ولی مورد غفلت واقع شده در انالیز داده های علوم پزشکی را به زبان ساده بیان می کند و در انتها راه حلی ساده برای رفع این مشکل ارائه می دهد. این مقاله با همکاری دو نفر از سرامدان این حیطه یعنی ساندر گرینلند، استاد بازنشسته اپیدمیولوژی و امار در دانشگاه کالیفرنیا لس انجلس و داگلاس التمن، استاد امار در پزشکی دانشگاه اکسفورد نوشته شده است. این مقاله در بین پژوهشگران دنیا با اقبال فراوانی همراه شد به طوری که بنده ایمیل های متعددی از سراسر دنیا در این زمینه داشته ام و با توجه به ضریب تاثیر مجله و تعداد ارجاعات بالا به عنوان پژوهش برتر حیطه بالینی و سلامت در بیست و سومین جشنواره رازی برگزیده شد.

 

عوامل موثر و بازدارنده در تحقیق سرامد:

 

موفقیت یک شبه حاصل نمی شود و نیازمند برنامه ریزی و یک برنامه طولانی است. استعداد برای موفقیت چشمگیر علمی لازم است ولی قطعا کافی نیست و پشتکار برای رسیدن به هدف از هوش مهمتر است. در واقع مهمترین عامل در موفقیت به نظر بنده شناسایی استعداد توسط خود فرد می باشد. سپس فرد باید هدف خود را در ان حیطه مشخص نماید و برای ان هدف تلاش نماید. به طور مثال بنده در ریاضیات همیشه قوی بوده ام و به همین دلیل بعد از پزشکی عمومی به اپیدمیولوژی امدم و با توجه به توان متدولوژی خود هدفم را تولید و رواج متدولوژی در سطح بین المللی تعیین کردم. سپس ایده های خود را با سرامدان متدولوژی دنیا در دانشگاههای هاروارد، اکسفورد، برکلی، کالیفرنیا لس انجلس، مک گیل و غیره در میان گذاشتم و با همکاری انها توانستم وارد چرخه تولید علم متدولوژی دنیا شوم و مقالات متدولوژی متعدد در مجلات برتر اپیدمیولوژی، امار و پزشکی به چاپ رسانم.

 

در مورد عوامل بازدارنده می توان به عوامل محیطی موثر در موفقیت اشاره نمود که نبود انها قطعا مانع از موفقیت می شود. به طور مثال حمایت و تشویق از جانب خانواده و دانشگاه و دولتمردان برای موفقیت فرد اهمیت بسیار دارد. نقش خانواده و اساتید مدرسه علوی در موفقیت های دوران کودکی و نوجوانی اینجانب در مسابقات قران یادواره استاد روزبه، مسابقات علمی دهه فجر منطقه ١٢، المپیاد شیمی و کنکور سراسری انکارناپذیر است و به نظرم موفقیتهای امروز ادامه همان موفقیتهای دیروز است و بنده همیشه مدیون انها خواهم بود. برگزیده شدن در جشنواره رازی امسال و ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال گذشته قطعا باعث دلگرمی بنده به پژوهش در سطح بالا می شود و همین جا از این بابت از معاونت پژوهشی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی تهران تشکر می نمایم و امید دارم که حمایت از پژوهشگران برتر مستمر باشد و محدود به جشنواره ها نباشد.

 

سخن پایانی:

 

در انتها لازم می دانم از خانواده و همه اساتیدم از دبستان علوی تا دوره تخصصی اپیدمیولوژی در دانشگاه علوم پزشکی تهران بابت جایگاه علمی امروزم تشکر نمایم به ویژه استاد فرهیخته ام جناب اقای دکتر کاظم محمد که بنده را با علم امار اشنا نمود و هیچ گاه حمایتهای علمی و معنویش را از شاگردش دریغ ننمود. همچنین از دو استاد برجسته امار و اپیدمیولوژی دنیا پروفسور ساندر گرینلند و  پروفسور داگلاس التمن که ارتقاء اینجانب به یک متدولوژیست بین المللی بدون یاری انها ناممکن بود سپاسگزارم. در نهایت از جناب اقای دکتر اکبری ساری ریاست محترم دانشکده بهداشت که امکان این مصاحبه را فراهم نمودند تشکر می نمایم. افتخار می کنم یک ایرانی اهل کاشان و رهرو حضرت علی علیه السلام می باشم و خدا را شاکرم که علی رغم فرصتهای قابل توجه در انطرف ابها همچنان در میهن عزیزم مشغول خدمت به هموطنان خود می باشم.


عكس های مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ