دوشنبه 19 آذر 1397   06:03:06
دانشکده بهداشت
.
تعداد بازديد اين صفحه: 1441

دیدگاهها

1396/12/13 يكشنبه
گفتگو با دکتر تکیان معاون بین الملل دانشکده

گفت و گو با دکتر تکیان معاون بین اللمل دانشکده بهداشت در خصوص تفاهم نامه همکاری دانشکده با مرکز تحقیقات بیماریهای غیر واگیر وابسته به پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران.

مرکز تحقیقات بیماریهای غیر واگیر یکی از مراکز تحقیقاتی وابسته به پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه و یکی از مراکز پیشرو تحقیقاتی در علوم سلامت در سراسر کشور می باشد که امسال هم در جشنواره رازی توانسته است به واسطه تولید محصولات علمی با تمرکز بر بیماریهای غیر واگیر رتبه اول کشوری را کسب کند.

 از سوی دیگر دانشکده بهداشت هم در آستانه پنجاه سال دوم فعالیتهای خود ماموریتهای جدیدی در حیطه کار خود تعریف نموده است، که این ماموریتها در راستای وضعیت جدید بیماریها در کشور به ویژه بر اساس توسعه پایدار سلامت قرار می گیرد و پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر یکی از مظاهر اصلی آن به شمار می رود، ما در سال پیش هم این هدف را بعنوان یکی از اهداف نخستین کنفرانس بین المللی توسعه پایدار سلامت قرار دادیم و سال آینده هم در دومین کنفرانس بین المللی توسعه پایدار سلامت که انشا الله در اردیبهشت 97 برگزار خواهد شد یکی از محورهای اصلی، بیماریهای غیر واگیر قرار خواهد گرفت.

 دانشکده بهداشت با توجه به ماموریتهای جدیدی که به ماموریتهای قبلی اش اضافه شده در راستای پرداختن به مسائل مختلف بهداشت با رویکرد جدیدی روبرو است. زمانی بیماریهای واگیر مثل مالاریا مشکلات اساسی مردم بوده است. در حال حاضر با توجه به تغییر سبک زندگی و عوامل خطر مثل سیگار، غذاهای ناسالم و کمبود فعالیت بدنی، بیماریهای غیر واگیر مثل بیماری های قلبی عروقی ، فشار خون و انواع سرطان ها حدودا 76 درصد مرگ ها ی زودرس یعنی مرگ بین 30تا 70 سال را در مردم کشورمان سبب می شود. نتیجتا به واسطه اینکه دانشگاه علوم پزشکی تهران در زمینه علوم مرتبط با بهداشت، مادر دانشگاههای علوم پزشکی کشور است، این وظیفه را احساس کرده وجزء رسالت خویش قرار داده است که بتواند در زمینه آموزش و انجام پژوهش های مرتبط وخدمت رسانی به مردم برای افزایش آگاهی و تغییر در سبک زندگی ایشان گامهای موثری را بردارد. یکی از ماموریتها ی که در حکم جدید دوره دوم رئیس دانشکده ذکر شده بود بطور خاص مبارزه با بیمایهای غیر واگیر و فعالیت دانشکده در این زمینه بود. خوب طبیعتا ما دو مرکز مختلف داریم که هر دو وابسته به دانشگاه هستند و پیشرو و نماد آموزش عالی کشور، ابتدا دانشکده بهداشت با پیشنه طولانی و درخشان در زمینه آموزش و پژوهش و دیگری مرکز تحقیقات بیماریهای غیر واگیر که ماموریت آن انجام تحقیقات و پژوهش هایی با استاندارد برتر است. لذا ما از حدود یکسال پیش مذاکرات جدی با رئیس مرکز تحقیقات بیماریهای غیر واگیر شروع کردیم، مبنی بر اینکه این دو مرکز آموزشی وپژوهشی دانشگاه هم افزایی کنند و توانایی خودشان را در زمینه آموزشی و پژوهشی با هدف انجام رسالت دانشکده بهداشت و دانشگاه به انجام برسانند
از سال 1394که برنامه ملی پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیر واگیر توسط شورای عالی سلامت و امنیت غذایی ابلاغ شده است، طبیعتا تمام کشور و ارکان نظام سلامت وظیفه مهمی را احساس می کنند تا در خصوص مبارزه با بیماریهای غیر واگیر اقدامات مناسبی را انجام بدهند. نقش پژوهش وآموزش در این موضوع بسیار اساسی است . در حقیقت دغدغه شخصی من بعنوان یکی از اعضای دبیرخانه ملی کمیته بیماریهای غیر واگیر کشور هم افزایی آموزش و پژوهش موسسات علمی پیشرو بوده است تا بتوانند از توان یکدیگر جهت رسیدن به اهداف پیش رو در خصوص پیشگیری مبارزه با بیمایهای غیر واگیر بهره مند شوند. بنا براین بعد ازبرگزاری جلسات مختلف، مدتی پیش تفاهم نامه ای بین رئیس دانشکده دکتر اکبری ساری و رئیس مرکز تحقیقات بیماریهای غیر واگیر دکتر فرزادفر امضا شد و دو موسسه متعهد شدند تا بتوانند در راستای این افق تعهدات خود را عملیاتی کنند . این تفاهم نامه ابعاد مختلفی دارد که بر اساس مصوبه وزارت بهداشت می بایستی توانمند سازی مدیرا ن را افزایش بدهیم و با استفاده از داده های پژوهشی مرکز، در زمینه تقویت نیروی آموزش و پژوهش جهت خدمت رسانی به مردم همکاری نمایم. نهایتا امیدوار هستم این تفاهم نامه ای که به مدت 5 سال منعقد شده و انشا الله ادامه خواهد داشت ، کمک کند به اینکه ما در زمینه پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر که همانا یکی از اهداف آرمان شماره 3 توسعه پایدار کشور است گامهای بلندی برداریم .

 

 اسفند 96

 

 

 

  
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ