پنجشنبه 27 دي 1397   20:33:09
دانشکده بهداشت
.
تعداد بازديد اين صفحه: 1492

دیدگاهها

1397/3/19 شنبه
گفتگو با دکتر زرنانی در خصوص فضائل علمی و اخلاقی دکتر شکری استاد دانشکده بهداشت

دکتر فاضل شکری عضو هیئت علمی بخش ایمنی شناسی گروه پاتوبیولوژی دانشکده  بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1369 در رشته دکترای تخصصی   (Ph.D) ایمونولوژی  از دانشگاه بیرمنگام انگلستان فارغ التحصیل شدند. ایشان به مدت 17 سال به عنوان استاد تمام در این گروه فعالیت داشته اند. آقای دکتر شکری در کنار فعالیتهای پژوهشی و آموزشی تلاش وسیعی در زمینه ایجاد زیرساختهای علمی مورد نیاز کشور در عرصه ایمونولوژی و بیوتکنولوژی انجام داده اند. در سال 1372 بانک سلولی ایران را در انستیتو پاستور تاسیس کرده و در طی حدود 17 سال مدیریت این بانک موفق به تاسیس تعداد زیادی آزمایشگاههای مدرن کنترل کیفی و تولید و ذخیره سازی صدها ردۀ سلولی و هیبریدوم های مولد آنتی بادی منوکلونال در این بانک شده اند . فعالیت های بانک سلولی نقش بسیار مهمی در توسعه فعالیت های پژوهشی و تولیدی در زمینه های سلولی و ملکولی در دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی کشور داشته است. ایشان در سال 1379 همراه با جناب آقای دکتر جدی تهرانی موفق به تاسیس و راه اندازی مرکز تحقیقات آنتی بادی منوکلونال در پژوهشگاه فناوریهای نوین علوم پزشکی ابن سینا شدند. ایشان دو بار در سالهای 79 و 87 به عنوان منتخب جشنواره علوم پزشکی رازی که معتبرترین جشنواره در زمینه تحقیقات پزشکی است معرفی شده اند. همچنین برگزیده شدن به عنوان محقق برتر جشنواره فن آوری وزارت علوم در سال 87 از دیگر دستاوردهای علمی ایشان می باشد.

دکتر شکری بیش از 180 مقاله در مجلات معتبر علمی  ارائه نموده و  در مقالات اکثریت این مقالات نویسنده مسئول بوده اند، همچنین بیش از 60 دانشجوی دکتری تخصصی تربیت کرده که تعدادی از انها از سر آمدان رشته ایمنی شناسی هستند. خود من نیز دانشجوی دکتر شکری بوده و از سال 1379 افتخار آشنایی و شاگردی ایشان را دارم. در حال حاضر نیز عضو هیئت علمی  گروه ایمونولوژی هستم.

خصوصیات اخلاقی

نظم و انضباط ایشان بسیار معروف و مثال زدنی است. پرهیز از هرگونه تجمل و نمایش از خصوصیات بارز ایشان است. مدیریت علمی ایشان فوق العاده قوی است؛ در امور کاری سر سخت و دارای پشت کار فراوان بوده و معمولا از ساعت 8 صبح تا 7 بعدازظهر در محل کار خود حضور دارند. در داوری های علمی نکته سنج و دقیق هستند و بدون هرگونه غرض ورزی عقاید علمی خود را بیان می کنند.  تحقیقات نامبرده عمدتا رنگ و بوی  کاربردی دارد. عمده آنتی بادی هایی که تولید کردند آنتی بادی هایی است که برای اولین بار در ایران تولید شده و جنبه کاربردی دارد. ایشان عضو بورد تخصصی ایمونولوژی وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی هستند. از خصوصیات دیگر ایشان اسرار برروی انجام تحقیقات هدفمند در یک مجموعه تحقیقاتی است. کمک به رشد و تعالی دانشجویان و همکاران خود از خصوصیات بارز ایشان است و این خصیصه ای است که جای خالی آن در دانشگاه های کشور بشدت احساس می شود.  ایشان در جهت رشد اعضای دیگر گروه و دانشجویان فعالانه تلاش می کنند .

ایشان تکیه و اصرار زیادی بر روی اطمینان از صحت نتایج قبل از چاپ مقاله دارند و همواره بر حصول اطمینان به نتایج قبل از چاپ مقاله اهتمام می ورزند. ایشان در قبال دانشجویان خود مسئولیت پذیرند؛ حتی پس از فارغ التحصیل شدن دانشجو و در صورت نیاز با وی تماس گرفته و او را از نظر علمی و اخلاق علمی راهنمایی می کنند. ایشان عقیده دارد که دانشجویان باید طوری تربیت شوند که متکی به خود باشند. استاد شکری از هر گونه زد و بند علمی اجتناب می ورزند. ایشان با اینکه استاد تمام دانشکده هستند ساده زیست بوده و از حداقل امکانات حداکثر بهره وری را دارند. تکیه ایشان بر اصل ایرانی-مداری و تولید ملی است و حتما محصولی که ساخت ایران است را نسبت به محصول خارجی ترجیح می دهند

به نظر اینجانب نخبگانی نظیر استاد شکری سرمایه های گرانبهای دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند و سوابق درخشان و تجارب ارزنده علمی ایشان همواره باید مورد نظر مسئولان دانشگاه قرار بگیرد. بسیار امیدوارم گوهر علمی چنین فرزانگانی تا سالهای متمادی چراغ راه دانشجویان در عرصه علم و معرفت اندوزی باشد. 

 

  
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ