يكشنبه 4 اسفند 1398   20:56:36
دانشکده بهداشت
.

دیدگاهها

تعداد بازدید این صفحه :41766
1397/5/28 يكشنبه
مصاحبه با استاد بازنشسته گروه انگل شناسی پزشکی دانشکده بهداشت دکترغلامحسین ادریسیان

-استاد ادریسیان اگر بخواهیم بارز ترین ویژگی خود را به ما بگویید چه می فرمایید؟

من همیشه متعهد به انجام وظیفه ام بوده ام و همین امر باعث پیشرفت من در کارم بوده است

از کودکی تان برایمان بگویید؟

در اول شهریور ماه 1310 در سنندج  به دنیا آمدم، نام پدرم ابوالمحمد و مادرم ترلان بود در دبستان هدایت و دبیرستان شاهپور سنندج تحصیل کردم.

شغل پدرتان چه بود؟

 پدرم یکی از خیاط های بنام در سنندج بودند. 

نام معلم اول دبستان خود را به خاطر میاورید؟

بله  آقای ملا شهابی پیرمردی  خوش خط ولی نسبتا سخت گیر بودند. مشق کلاس او را با قلم نی و مرکب مینوشتیم ایشان مرکب مورد نیاز ما را تامین میکردند.

از معلم های دبیرستانتان کدامیک دارای ویژگی بارزی بودند که در خاطر تان مانده اند؟

آقای مدیری که پیر مردی اهل مطالعه، شعر، موسیقی و معلم نقاشی بودند و هیچ وقت در نقاشی ازنمره  18 بیشتر به دانش آموزان نمیدادند. 20 را مخصوص نقاشان بزرگ دنیا میدانستند. ایشان معلم تاریخ وجغرافی ما در دوره دبیرستان هم بودند و گاهی اجازه میدادند سر کلاس درس برای سرگرمی دانش آموزان از موسیقی استفاده شود.

نقاشیتان خوب بود؟

نقاشی من متوسط بود.

چگونه درس میخواندید؟

در دوره دبستان شبها روی کرسی با چراغ نفتی تا دیر شب درسهای مدرسه را حاضر میکردم و مشق  خود را مینوشتم. هر وقت پدرم بیدار میشد ومرا در حال درس خواندن میدید ولو با یک شیرینی تشویق میکرد.

از دوران کودکی بگوئید؟

در سنندج  دو سه طبیب تجربی ویک طبیب تحصیل کرده  بودند ولی اغلب برای درمان  به داروساز مراجعه میکردیم . یک داروساز خوب بنام دکتر کیمیا در سنندج بود که پدرم مرا هر وقت مریض میشدم برای درمان و گرفتن دارو پیش ایشان میبرد و دوست  داشت منهم در آینده دارو ساز شوم . در آن زمان مالاریا در سنندج شایع بود و منهم چند بار مبتلا شدم. بر ای درمان مالاریا از قرص و گاهی از آمپول کنین استفاده میشد.

از ورودتان به دانشگاه بگویید؟

سال آخر دبیرستان زمان کنکور پدرم فوت کرد و در سال بعد از آن در سال1331 در کنکور شرکت کردم ودر رشته ی داروسازی دانشگاه تهران قبول شدم.

از اساتیدتان در دانشگاه برایمان بگویید؟

استادان خوبی مثل دکتر گل گلاب ، دکتر نامدار، دکتر اعلم، دکتر مقدم، دکتر نظامی، دکتر نیک نفس و دکتر کاسمی داشتیم که چند نفر از آنان در زمان رضاشاه برای تحصیلات دانشگاهی به خارج  اعزام شده بودند. تعداد دانشجویان داروسازی در آن دوره حدود 40 نفر بودند که 4 نفر آنان دختر بودند.

در چه زمانی وارد حیطه انگل شناسی شدید؟

بعد از داروسازی در دوره ی عالی مالاریالوژی درانستیتو مالاریو لوژِی وابسته به گروه انگل شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران شرکت کردم که یک دوره  شش ماهه بود سه ماه دروس  نظری و آزمایشگاهی در تهران و سه ماه کارآموزی صحرائی در شوش دانیال و ملایر بود.

  

این دوره چرا و چگونه درآن زمان تاسیس شد؟

به دلیل میزان شیوع زیاد مالاریا و اهمیت آن در آن زمان ، با همکاری وزارت بهداری ایران و سازمان جهانی بهداشت ، انستیتو مالاریولوژی تاسیس شد. وظیفه اولیه انستیتو مالاریولوژی که وابسته به گروه انگل شناسی دانشکده پزشکی بود در آن زمان تربیت پرسنل لازم برای بررسی وضع مالاریا ، کنترل و ریشه کنی  آن در سراسر کشور بود. 

آیا به مناطق دور دست ایران هم میرفتید؟

بله ، اولین ماموریت برای کارآموزی عملیات صحرائی مالاریا ما را به شوش دانیال بردند.  جایی دور افتاده  درکاروانسرایی بسیار قدیمی با حجره های بی در وپیکر پراز پشه و کک بود. ابتدا یکه خوردم که چطور میشود با این شرایط کار کرد  در آن دوره مرحوم دکتر بیژن جانبخش مسئول دوره بود. ایشان آمدند و با شوخی گفتند مثل اینکه شما از پاریس آمده اید. کمک کردند و تختخواب برزنتی را باز کردیم .  بعد از آنکه مشغول به کار شدیم و به روستا های اطراف برای بیمار یابی مالاریا میرفتیم و پس از آزمایش  خون  بیماران مالاریائی را درمان میکردیم از کار خود که خدمت به مردم دور افتاده بود راضی بودیم یک قسمت از کارآموزی صحرائی در ملایر انجام گرفت.

بعداز مراجعت به تهران تعدادی از شرکت کنندگان که از موسساتی مانند اداره مبارزه با مالاریا وارتش آمده بودند به مراکز مربوطه معرفی شدند. رئیس انستیتو مالاریولوژی مرحوم دکتر شمس الدین  مفیدی اینجانب و دونفر دیگر را برای خدمت در انستیتو مالاریو لوژی نگهداشتند. 

در چه سالی در دانشکده بهداشت مشغول به کار شدید ؟ کارتان چگونه بود ؟

در اول شهریور ماه 1336   بعنوان دستیار تحقیقاتی در گروه انگل شناسی پزشکی مشغول کار شدم ومسئول آموزش کلاس میکروسکوپی مالاریا بودم. کلاس میکروسکوپی مالاریا برای آموزش میکروسکوپیست های مالاریا که وجود آنها در مناطق مالاریا خیز کشور برای تشخیص آزمایشگاهی مالاریا ضروری بود سالی دوبار با 30 الی 40 نفر معمولا دارای دیپلم متوسطه تشکیل میشد.

ازشرکت کنند گان کلاس آن زمانتان کسی رابه خاطر می آوردید؟

مرحوم عباس افشار که از ابتدای کلاس  با من بودند و تا آخرعمر در واحد تک یاخته شناسی در آزمایشگاه ودر اکثر ماموریت های مالاریا و کالاآزار در مناطق دورافتاده ایران همکاری داشتند. ایشان فردی باتجربه ، علاقمند به کار و وظیفه شناس بودند.

 

از دوران سربازیتان برایمان بگویید؟

 با وجودیکه میبایست بعلت تکفل خانوادگی از خدمت سربازی معاف میشدم نتوانستم معافیت بگیرم. دکتر مفیدی از بهداری ارتش درخواست کرد اینجانب و دونفر دیگر از همکاران را برای خدمت سربازی در تهران نگهدارند. با این ترتیب خدمت سربازی را صبح ها در داروخانه پادگان دانشگاه نظامی سلطنت آباد و بعد از ظهرها خدمت در انستیتو را انجام میدادم .

در کدام شهر های ایران فعالیت انگل شناسی داشتید ؟

مدتی در بیرجند با عده ای از همکاران انستیتو از جمله مرحوم دکتر معتبر( رئیس اکیپ) ، مرحوم دکتر سیدی رشتی ، آقای  دکتر غیاث الدین مشغول مطالعه مالاریا بودیم . یک بار از بیرجند از طریق کویر به طبس رفتیم وراه را گم کردیم . مرحوم شاگودیان که حشره شناس ماهری بود واطلاعات عمومی خوبی داشت باکمک نقشه و قطب نما راه را پیدا کرد.

بعد از مدت طولانی این ماموریت سینوزیت گرفتم. به تهران برگشتم وپس از معالجه ازدکتر مفیدی درخواست مرخصی کردم. ایشان گفتند بهتراست به مازندران بروید. اداره ریشه کنی مالاریای آنجا نیاز به مسئول آزمایشگاه و اپیدمیولوژیست مالاریا دارد. مدت شش ماه در مازندران مشغول خدمت بودم.

در طی خدمت دانشگاهی در نقاط مالاریا خیز ایران مانند بندرعباس ، میناب و ایرانشهر و همچنین برای مطالعه کالاازار در مشکین شهر ، فیروز آباد وجهرم و...و در تهران در آموزش بیماری های تک یاخته ای بویژه مالاریا و لیشمانیوزدر مقاطع مختلف تحصیلی وپژوهشهای آزمایشگاهی در زمینه تشخیص و بررسی سرولوژی این بیماریها فعالیت داشتم. 

آیا به کشور های دیگر برای مطالعه ی انگل شناسی رفته اید ؟

بله در سال 1342 در دوره عالی بین المللی ریشه کنی مالاریا در جامائیکا شرکت کردم که 5-4 نفر از شرکت کنندگان ایرانی و بقیه از کشور های دیگر بودند سه ماه در این کشور بودیم بعد از آن برای کار اموزی به گواتمالا رفتیم. من از آن طریق به آمریکا و در آنجا به CDC رفتم و با پروفسور بروک ملاقات کردم . ایشان قبلا به ایران آمده بودند و در دفترشان نقشه ای هم از ایران داشتند. در کنگره ها و همایش های زیادی در: آتن ، پاریس ، آمسترادم ،کالگری ، مانیل ، پکن ، ازمیر... با ارائه شفاهی نتایج مطالعات خود در زمینه مالاریا و لیشمانیوز شرکت کرده ام .

 

به غیر از داروسازی و انگل شناسی دوره دیگری هم گذراندید؟

بله من یک دوره سه ساله تخصصی علوم آزمایشگاهی بالینی در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران در سالهای 1344-1342گذرانده ام . در سال 1975 یک دوره کار آموزی در آزمایشگاه تحقیقاتی انجمن زئولوژی واقع در باغ وحش لندن که دکتر    A.Voller    متخصص ایمونوپارازیتولوژی در آنجا مشغول پژوهش بود دیدم ، روش میکرومتد سرولوژی  در انگل شناسی که امروزه هم مورد استفاده است ایشان ابداع کردند. روشهای ایمونوفلورسانس و الیزا و کار برد آنها را در مالاریا در آزمایشگاه ایشان آموزش دیدم وپس از آنکه به ایران برگشتم برای اولین بار این روشها را برای تشخیص وبررسی سرواپیدمیولوژی مالاریا  و لیشمانیوز به کمک دانشجویان کارشناسی ارشد وهمکاران راه اندازی کردم

در موقع شرکت در کنگره مالاریا و بیماریهای گرمسیری در آمستردام در سال 1988 از آقای دکتر هاریت سودانی که موفق شده بود آنتی ژن آگلوتیناسیون مستقیم را برای تشخیص سرولوژی کالاآزار تهیه کند مقداری از آنتی ژن ودستور العمل تهیه آنرا گرفتم . به کمک یکی از دانشجویان کارشناسی ارشد این انتی ژن ساخته شد و توسط همکاران لیشمانیوز واحد تک یاخته شناسی تکمیل گردید واکنون بعنوان یک آنتی ژن معتبر در تشخیص و سرواپیدمیولوژی کالاآزار مورد استفاده قرار میگیرد.

 

آقای دکتر شما روی لیشمانیا هم فعالیت های زیادی داشته اید از ورودتان به این حیطه برایمان بگویید؟

اولین بار دکتر یحیی پویا در ساری بیماری کالاآزار را تشخیص داد و با پونکسیون مغز استخوان انگل را دید بعد از آن در سگی در ساری انگل لیشمانیا را هم مشاهده کرد. سگ  مخزن این بیماری معرفی شد. دکتر ندیم خیلی روی کالاآزار و لیشمانیا کار کرده اند. بعد از اینکه ما تست الیزا را اه انداختیم ابتدا برای بیمارانی که از بیمارستان ها معرفی میشدند برای تشخیص کالاآزار استفاده کردیم با نتایج آزمایش نمونه های رسیده متوجه شدیم نمونه های زیادی از مشکین شهر برایمان ارسال میشود و اغلب مثبت هستند. به یکی از رزیدنت های بیمارستان کودکان بهرامی پیشنهاد شد بیماری کالاآزار را در مشکین شهر بعنوان موضوع پایان نامه مطالعه کند. ایشان در مدت کوتاهی بیماری را در تعدادی از بچه ها تشخیص دادند.با کمک آقای دکتر موحد دانش معاون بهداشتی استان آذربایجان شرقی روی وضع کالاآزار وتشخیص آن ابتدا با روش ایمونوفلورسانس وبعد آگلوتیناسیون مستقیم  در مشکین شهر مطالعه کردیم. مشخص شد مشکین شهر یکی از کانون های آندمیک کالاآزار است . اکنون  آقای دکتر محبعلی و همکاران ایشان بیشتردر این زمینه در ایستگاه  تحقیقاتی مشکین شهر وسایر مناطق ایران فعاتیت  دارند.

چه موقع باز نشسته شدید ودر حل حاضر چه فعالیتی دارید ؟

در سال 1380 در اول شهریور ماه در سن 70 سالگی پس از 44 سال خدمت دانشگاهی به افتخار باز نشستگی نائل شدم.

اکنون هنوز ارتباط با گروه انگل شناسی پزشکی دانشکده بهداشت را دارم.سرپرست انجمن علمی انگل شناسی هستم. سر دبیر مجله انگل شناسی ایران هستم وبا کمک همکاران امور انجمن و مجله را انجام میدهیم . عضو افتخاری هیات ممتحنه وارزشیابی رشته انگل شناسی پزشکی وعضو وابسته گروه علوم پایه فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران میباشم. 

 



 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ