سه‌شنبه 22 آبان 1397   19:44:32
دانشکده بهداشت
.
تعداد بازديد اين صفحه: 1106
1396/9/12 يكشنبهروابط عمومی دانشکده بهداشت
برگزاری کنگره حشره شناسی پزشکی در دانشکده بهداشت
اولین کنگره بین المللی بیماری های منتقله توسط ناقلین و تغییرات اقلیمی و سومین کنگره ملی حشره شناسی پزشکی ایران، صبح یکشنبه 12 آذر ماه 96 در دانشکده بهداشت آغاز شد.

گالری تصاویر 1

گالری تصاویر 2

به گزارش روابط عمومی دانشکده بهداشت: اولین کنگره بین المللی بیماری های منتقله توسط ناقلین و تغییرات اقلیمی و سومین کنگره ملی حشره شناسی پزشکی ایران، صبح یکشنبه 12 آذر ماه 96 به همت دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و انجمن علمی حشره شناسی پزشکی ایران و با همکاری مرکز مدیریت بیماری های واگیر و مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در دانشکده آغاز شد. این کنگره تا 14 آذر ماه ادامه دارد.

در ابتدای این کنگره دکتر علی اکبری ساری رییس دانشکده بهداشت و رییس کنگره ضمن خوشامدگویی به مهمانان و شرکت کنندگان، از اساتید، دانشجویان، نهادهای علمی مختلف، وزارت بهداشت، دفتر ایران سازمان بهداشت جهانی، انجمن علمی حشره شناسی پزشکی ایران، پژوهشکده محیط زیست، گروه حشره شناسی پزشکی، انگل شناسی و قارچ شناسی پزشکی دانشکده و تمامی افرادی که در برگزاری کنگره نقش دارند، تشکر کرد.

رییس دانشکده گفت: از ماه ها قبل برای برگزاری هر چه بهتر کنگره تلاش های گسترده ای صورت گرفته است که امیدواریم نتیجه آن را در این سه روز ببینیم.

دکتر اکبری ساری اظهار داشت: در کنگره امسال جدیدترین یافته های علمی در زمینه بیماری های منتقله توسط ناقلین، تغییرات اقلیمی و موضوعات مرتبط ارائه خواهد شد و انتظار می رود موضوعات و دستاوردهای آن جهت کاهش شیوع بیماری ها در جامعه مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

در ادامه دکتر حسن وطن دوست دبیر علمی کنگره در خصوص بیماری های مختلف منتقله توسط ناقلین، عوارض این بیماری ها و وضعیت شیوع و بروز بیماری های مرتبط و اقدامات و پژوهش های انجام گرفته در خصوص حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین در کشور توضیحاتی ارائه داد.

دکتر محمدرضا یعقوبی ارشادی رییس انجمن علمی حشره شناسی پزشکی ایران نیز یادآور شد: در اولین کنگره بین المللی بیماری های منتقله توسط ناقلین و تغییرات اقلیمی و سومین کنگره ملی حشره شناسی پزشکی ایران محققان و مهمانانی از کشورهای مختلف نظیر سوئیس، اسپانیا، عراق، غنا، ایتالیا، نیجریه، اردن، انگلستان و فرانسه شرکت دارند.

وی افزود: علیرغم پیشرفت های صورت گرفته، متاسفانه امروزه بیماری های زیادی توسط ناقلین ایجاد می شوند و این بیماری ها به ویژه در مناطق گرمسیری در حال گسترش است.

دکتر یعقوبی ارشادی با بیان اینکه سالانه بیش از یک میلیارد نفر در جهان به بیماری های منتقله توسط ناقلین مبتلا شده و یک میلیون نفر نیز بر اثر این بیماری ها جان خود را از دست می دهند، تصریح کرد: طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی بیش از 80 درصد جمعیت دنیا در معرض ابتلا به یک بیماری ناقلین و بیش از 50 درصد در معرض ابتلا به دو یا بیش از دو بیماری ناقلین هستند.

رئیس کنگره با اشاره به علل گسترش و شیوع بیماری های منتقله توسط ناقلین، اظهار داشت: اتخاذ رویکردی هماهنگ، استفاده از شواهد علمی دقیق، همکاری مناسب درون و بین بخشی و ارائه راه حل های درازمدت می تواند در کنترل این بیماری ها موثر باشد.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم برگزاری این رویداد علمی بسترهای لازم را برای تبادل علمی و دانش افزایی دانشجویان و محققان فراهم کرده و در نتیجه به هدف اصلی یعنی کاهش مشکلات بهداشتی جامعه کمک کند.

هم چنین دکتر یاور راثی دبیر اجرایی اولین کنگره بین المللی بیماری های منتقله توسط ناقلین و تغییرات اقلیمی و سومین کنگره ملی حشره شناسی پزشکی ایران، گفت: اقدامات مقدماتی برای برگزاری کنگره امسال از اردیبهشت ماه شروع شده بود و تا به امروز نیز تعداد زیادی از اساتید، دانشجویان و همکاران در برگزاری مناسب این کنگره شرکت داشته اند که از همگی این عزیزان تشکر می کنم.

وی با بیان اینکه در کنگره امسال بیش از 400 نفر شرکت کننده داریم، افزود: 265 مقاله در دبیرخانه کنگره پذیرش شده است که از این تعداد 44 مقاله به صورت اورال و 162 مقاله نیز به صورت پوستر می باشد.

دکتر راثی یادآور شد: علاوه بر خود کنگره، 3 کارگاه نیز در ایام برگزاری کنگره حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین برگزار می شود.

دبیر اجرایی کنگره گفت: موضوع حشره شناسی پزشکی قانونی از موضوعات مهمی است که در کنگره امسال به آن پرداخته می شود چرا که مبحث حشره شناسی  قانونی برای موضوعات مختلف به ویژه تعیین زمان مرگ اجساد، به کار می رود.

وی در پایان از همه دست اندرکاران، اساتید، دانشجویان، نهادها و سازمان هایی که در برگزاری هر چه بهتر کنگره نقش دارند، تشکر و قدردانی کرد.

یادور می شود: اولین کنگره بین المللی بیماری های منتقله توسط ناقلین و تغییرات اقلیمی و سومین کنگره ملی حشره شناسی پزشکی ایران که از یکشنبه 12 آذر ماه 96 در سالن همایش دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز شده است، تا عصر سه شنبه 14 آذر ماه ادامه دارد. 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو کل اخبار
نسخه قابل چاپ