پنجشنبه 27 دي 1397   21:04:11
دانشکده بهداشت
.
تعداد بازديد اين صفحه: 643
1397/2/25 سه‌شنبه
آغاز دومین کنفرانس ملی توسعه پایدار سلامت
دومین کنفرانس ملی توسعه پایدار سلامت آغاز شد. این کنفرانس با حضور دکتر اکبری ساری رئیس کنفرانس، دکتر تکیان دبیر علمی، دکتر ایرج حریر چی معاون کل وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت ،دکتر بهادری رئیس دفتر دانش آموختگان دانشگاه، دکتر مصداقی نیا رئیس شورای سیاست گذاری جایزه دکتر مصداقی نیا و همچنین بنیانگذار و ریاست انجمن علمی بهداشت محیط ایران و جمعی از مسئولین وزارتخانه، روسای دانشکده های بهداشت کشور و اعضای هیات علمی دانشکده بهداشت ، 25 اردیبهشت ماه 1397 در سالن همایش ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع شد.

دکتر اکبری ساری رییس دانشکده بهداشت در ابتدای این کنفراس ضمن تقدیر از ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران و معاون بهداشت وزارت بهداشت و درمان ، اساتید، روسا و معاونین دانشکده‌ها و شبکه بهداشت،  هیئت‌رئیسه و معاونین دانشگاه علوم پزشکی تهران و انجمن‌های علمی بهداشت ایران و بهداشت محیط و حاضرین گفت:  امروز همه ما باهدف تجلیل از یک استاد فرزانه و معلم توانا، پژوهشگری فرهیخته و مدیری لایق ، با درایت و مهم‌تر از همه انسانی مهربان، مردم‌دوست، فروتن و باصداقت گرد هم آمدیم تا از یک‌عمر تلاش برای ارتقای دانش و فرهنگ در کشور تقدیر کنیم.

دکتر اکبری ساری بابیان اینکه دکتر مصداقی نیا، نقش بی‌بدیلی در اعتلای دانشکده بهداشت، دانش و بهداشت در کشور داشته است افزود: ایشان در 36 سال خدمت در دانشکده 29 سال پیوسته رییس دانشکده بهداشت بوده‌اند و حدود 30 سال با درایت و تدبیر و باهمت و تلاش  دانشکده را اداره و توسعه داده است و باتدبیر دانشکده را از شرایط حساس و بحران‌ها به‌سلامت عبور نموده و اکنون نهال دانشکده با تلاش و همت وی به درختی تنومند تبدیل‌شده است.

وی افزود دکتر مصداقی نیا در مدت مسئولیت برای توسعه برنامه‌های آموزشی دانشکده تلاش زیادی کرده و  8 هزار دانش‌آموخته، 12 گروه آموزشی، 120 عضو هیئت‌علمی ثابت و تمام‌وقت، بیش از 1400 دانشجو، 18  رشته کارشناسی ارشد،16 رشته دکترا، دوره‌های متعدد MPH، آموزش‌های کوتاه‌مدت هزاران مدیر نظام سلامت از ایران و منطقه، انتشار سالیانه بیش از 800 مقاله علمی و پژوهشی از اساتید و دانشجویان، انتشار 10  مجله علمی و پژوهشی، توسعه آزمایشگاه‌های آموزشی ، تحقیقاتی ملی و مرجع به‌عنوان بخشی از نظام مراقبت بیماری‌های کشور آموزش تعداد زیادی دانشجویان بین‌الملل ایستگاه‌های تحقیقاتی و نقش دانشکده در کنترل بیماری‌های واگیر طی چند دهه گذشته خلاصه‌ای از دستاوردهای دانشکده در چند دهه گذشته و بخشی از افتخارات استاد فرزانه دکتر مصداقی نیا است که با هدایت ایشان و کمک اساتید دانشکده و کارکنان محقق شده است.

رییس دانشکده بهداشت از دیگر افتخارات دکتر مصداقی نیا به عضویت ایشان در فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران و دریافت جوایزی مانند جایزه علامه طباطبایی، جایزه ابن‌سینا، جایزه بنیاد پرفسور یلدا، جایزه سازمان بهداشت در روز بدون دخانیات و جایزه دکتر لی از سازمان جهانی بهداشت اشاره کرد و گفت: این مراسم قبل از اینکه تکریم از استاد مصداقی نیا باشد تکریم مقام علم و عالم ،اخلاق و صداقت ، مهربانی و انسانیت است .

دکتر امیرحسین تکیان دبیر کنفرانس ملی توسعه پایدار سلامت، ضمن تقدیر از  چندین دهه تلاش مجاهدانه استاد مصداقی نیا، برای ایشان عمر باعزت و مستدام آرزو کرد و گفت : تکریم بزرگان موجب برکت مجموعه هایی ست که از بزرگان ستایش می‌کنند و آن‌ها را بزرگ می‌دارند. میراث بزرگ دانشکده بهداشت مکانی که محل انسان‌های عاشقی است که با همه وجود سرمایه خود را در سودای عاشقی و کمک به‌سلامت  انسان‌ها می‌گذارند و  توسعه جوامع انسانی که مهم‌ترین هدف همه کشور و جوامع است را دنبال می‌کنند.

دبیر کنفرانس ملی توسعه پایدار سلامت افزود : اولین کنفرانس بین المللی توسعه پایدار سلامت در اردیبهشت سال 1395 به مدت دو روز و با محوریت پوشش همگانی سلامت و پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر و با تشکیل پانل های متعدد و با حضور صاحب‌نظران از 11 کشور دنیا برگزار شد و تصمیم گرفته شد این کنفرانس هر دو سال یک‌بار بصورت کنفرانس بین‌المللی و یک‌بار در قالب کنفرانس ملی برگزار شود که کنفرانس امسال هم‌زمان با بزرگداشت استاد فرهیخته دکتر مصداقی نیا با برگزاری سه پانل با عنوان توسعه پایدار سلامت و بیماری‌های غیر واگیر، نقش بیماری‌های عفونی بازپدید و نوپدید در توسعه پایدار سلامت و تغییر اقلیم و توسعه پایدار سلامت برگزار می شود.

در ادامه نکو داشت، دکتر مسلم بهادری، پزشک برگزیده سال به گزینش سازمان نظام پزشکی و دبیر کمیته سیاستگزاری رشته آسیب شناسی وزارت بهداشت جهت ایراد سخنرانی دعوت شد. وی با ذکر تاریخچه مختصر تاسیس دانشکده بهداشت با بنیاد آزمایشگاه انگل­شناسی  در سال 1317 توسط دکتر اسداله شیبانی سخنان خود را آغاز نمود. وی افزود از زمان اولین افتخارات مجموعه دانشکده بهداشت که نجات جامعه از مالاریا بوده تاکنون، می توانم حضور دکتر مصداقی نیا را در این گروه، جزئی از این افتخارات بیان کنم. توسعه دانشکده بهداشت مدیون ایشان است و این خود باعث نشکیل دانشکده بهداشت در سایر دانشگاه های کشور شد. این پزشک برگزیده اظهار داشت: دکتر مصداقی نیا علاوه بر انجام امور موثر اجرایی در زمینه پژوهش نیز نقش شایانی ایفا کرده است که از مهم ترین آنها می توان اخذ تاییدیه دکتر لی و کسب جایزه  میلیون دلاری ایشان را برشمرد که این مبلغ سخاوتمندانه توسط ایشان در اختیار دانشکده بهداشت قرار گرفته است که با عنوان "جایزه دکتر مصداقی نیا" به پژوهشگران موفق و برجسته عرصه بهداشت وسلامت جامعه تعلق می گیرد. همچنین ارائه 100 مقاله در طبوعات داخلی و 200 مقاله در مطبوعات خارجی، در کارنامه درخشان پژوهشی این شخصیت بارز و اسطوره است. دکتر بهادری ازاین  مقام شامخ علمی و آموزشی به عنوان پیشکسوت محجوب و متواضع  دانشکده بهداشت یاد کرد .

در ادامه دکتر ظفرقندی رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی تهران، ضمن حسن تدبیر دکتر مصداقی نیا افزود ویژگی خاص رهبری دکتر مصداقی نیا علاوه بر حفظ جایگاه های قبلی، ارتقاء روز افزون جایگاه دانشکده، ارائه خدمات گسترده­تر و ارتقائ حوزه نرم افزار و سخت افزار و ودر کنار انها معنویت بوده است. ایشان در انتها افزود: انتظاری که ما از دانشکده بهداشت داریم برنامه ریزی صحیح و اجرایی برای توسعه سلامت کشور است و در این زمینه دلخوشی همگان به این است که خدمات دکتر مصداقی باقی و جاری خواهد بود.

 بخش بعدی برنامه، نمایش کلیپی از مصاحبه با دانشجویان دکتر مصداقی نیا بود که استاد را مبتنی بر شناخت خود فردی منظم، خوش فکر، پرانرژی و توانمند درمدیریت مشغله های فراوان توصیف کردند.

در ادامه دکتر کاظم ندافی از شاگردان سابق دکتر مصداقی نیا که اکنون خود در مسند ریاست پژوهشکده محیط زیست مشغول به خدمت می باشد بیان داشت: مجبوبیت استاد مصداقی نیا در حوزه های علمی و اجتماعی و اجرایی، تحقق وعده الهی است که  در نتیجه نیت و عمل خیر ایشان در راستای اعتلای درحات اخلاقی و علمی متبلور شد. رئیس پژوهشکده محیط زیست در انتها برای دکتر مصداقی نیا، آرزوی سلامتی و طول عمر کرد.

طی اجرای کلیپ مصاحبه با دکتر مصداقی نیا در منزل و با حضور همسر ایشان، وی از اساتیدی همچون دکتر جوادیان و دکتر غیاث الدین و دکتر منوچهری و دکتر جزایری به عنوان پرورش دهندگان خود نام بردند. مراسم با تشکر ویژه مجری از سرکار خانم دکتر اشرف السادات جمال، استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران و همسر دکتر مصداقی نیا ادامه پیدا کرد که تشویق پر شور حضار مهر تاییدی بر این تشکر بود.

دکتر ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت  سخنران بعدی مراسم طی سخنانی بیان داشت: علیرغم پیشرفت های زیاد و پررنگی که در حوزه بهداشت و پیشگیری صورت گرفته، هنوز به مرحله ایده آل نرسیدیم. مهم ترین اقدام برای بهبود بهداشت افزایش درآمد سرانه فعلی به پانزده هزار دلار است. همچنین سواد و اشتغال زنان و کنترل اضافه وزن می تواند بسیار راهگشا باشد. در کل درک واقعیت های جاری و کشف و اجرای راهکارهای عملی، فرایند صحیحی است که باید در راستای توسعه سلامت پایدار، پیگیر آن باشیم.

در ادامه دکتر رئیسی، معاون بهداشت وزیر محترم بهداشت و درمان بیان داشت: بنده از اولین اموری که پس از انتصاب به پست فعلی انجام دادم دعوت از پیشکسوتانی بود که میراث دار ایشان هستم که دکتر مصداقی نیا از بزرگ ترین اساتید این جمع هستند. معاون وزیر بهداشت افزود: در حال حاضر اهداف مالی در جامعه قوی تر از اهداف خدمت رسانی شده است و قدردانی از اسانید وارسته ای همچون دکتر مصداقی می تواند علاجی برای این مشکل باشد.

دکتر رئیسی بیان داشت: راه اندازی پرونده الکترونیک از اهداف اجرایی دولت می باشد که می تواند داده های فراوان هر روزه حوزه پزشکی کشور را آنالیز کرده و باعث ارائه خدمت صحیح و اساسی شود.

در ادامه برنامه دکتر مصداقی نیا به ایراد سخنرانی پرداخت و ضمن تشکر از روسا و اساتید و حضار و سخنرانان اظهار داشت: 29 سال مسئولیت در یک موسسه آکادمیک می تواند خستگی داشته باشد ولی کسب موفقیت ها می تواند کمکی به اساتید و پیشکسوتان و پرسنل و دانشجویان باشد.

در انتها، در میان تشویق حضار و با حضور جمعی از روسا و اساتید یادبود هایی  از سوی  سازمان هایی چون دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، پژوهشکده محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی یزد، دانشگاه علوم پزشکی کاشان ،دانشگاه علوم پزشکی گلستان و تابلویی از دلنوشته های اساتید و دانشجویان تقدیم دکتر مصداقی نیا شد.

همچنین جایزه استاد مصداقی نیا برای اولین بار در کشور به دکتر محمد مهدی گویا و دکتر جعفر جندقی و  پروفسور داریوش فرهود سردبیر مجله وزین بهداشت ایران اهدا شد.

 

پس از اتمام کنفرانس، طی مراسمی  که عصر روز سه شنبه 25 اردیبهشت 97بامشارکت دفتر ارتباط با دانش آموختگان دانشکده بهداشت در محوطه موزه تاریخ علوم پزشکی ایران با هدف نشست صمیمانه اساتید جوان با پیشکسوتان دانشکده و تجلیل از ایشان تشکیل  شد، پس از پذیرایی و بازدید مدعوین از موزه علوم پزشکی، مهمانان با حضور دکتر کریمی گرد هم آمدند. ایشان طی سخنانی گفتند ، دکتر مصداقی نیا ،از دوستان شریف و قدیمی اینجانب بوده و معتقدم دوران ریاست طولانی ایشان به دلیل شایستگی های فراوانشان بوده و اثرات خلقی ایشان حتی از اثرات علمی نیز بیشتر است و دعا می کنم با سلامتی و موفقیت روزافزون در کنار خانواده و همکاران باشند.و ایشان را از افتخارات دانشگاه علوم پزشکی تهران برشمردند و اظهار داشتند امیدارم دانشجویان نسل جدید از الگوهایی همانند دکتر مصداقی نیا سرمشق بگیرند.

در ادامه با  اجرای دکتر پورمند و سخنرانی دکتر اکبر ساری مبنی بر خوشامدگویی و بیان صمیمیت و پویایی مضاعف به عنوان نقاط قوت دانشکده بهداشت و پس از  ذکر خاطرات خوش توسط دکتر عمرانی و دکتر محمد از دوران خدمت و همکاری با دکتر مصداقی نیا، لوح تقدیر و یادبود دانشکده بهداشت و تابلو فرش های منقش به ساختمان مرکزی دانشکاه علوم پزشکی تهران، توسط دکتر کریمی  و دکتر اکبرساری و دکتر مصداقی نیا به دکتر مصطفی رضاییان، استاد انگل شناسی، دکتر عمرانی، استاد دکتر محمد،سرکار خانم دکتر مختاری آزاد، سرکار خانم دکتر اشرف السادات مصباح، دکتر مومنی، دکتر نسل سراجی، سرکار خانم دکتر پروین نصیری، دکتر یعقوبی اهدا شد.

 

بیشتر


 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو کل اخبار
نسخه قابل چاپ