دیدگاهها
1398/8/28 سه‌شنبه
مدیر گروه آموزش و ارتقا سلامت دانشکده بهداشت توضیحاتی در خصوص بیماری دیابت ارائه کرد

به گزارش روابط عمومی دانشکده بهداشت، دکتر غلامرضا گرمارودی مدیر گروه آموزش و ارتقا سلامت دانشکده بهداشت در گفتگویی با ویژه نامه اخبار پزشکی توضیحاتی را در خصوص بیماری دیابت ارائه کرد.

در ادامه این توضیحات آورده شده است.

دکتر گرمارودی بیان کرد: دیابت بیماری متابولیک مزمنی است که بیش از چهارصد میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند.

کنترل قند خون در محدوده تعریف شده بالینی هدف درمانی برای این گروه از بیماران است. این هدف جز با مشارکت فعال و مسئولیت پذیری خود بیمار، خانواده و اطرافیان برآورده نخواهد شد.

مطالعات نشان داده اند که سهم اثر اقدام بالینی و مشارکت بیمار و خانواده وی، نسبت بیست به هشتاد دارد. پیشگیری از شکل گیری رفتارهای ناسالم در خانواده که اولین سطح مواجهه کودک با محیط اجتماعی است، ممانعت جدی از تبدیل شدن این رفتارها به عادت و تلاش برای تغییر و تصحیح رفتارهای ناسالم نقش اساسی و تعیین کننده در پیشگیری و کنترل بیماری های مزمن دارند.

محققین پیش بینی می کنند که در سه دهه آینده تغییر رفتارهای ناسالم مرتبط با سلامت چهار برابر پیشرفت های سریع و اعجاب آور در علم پزشکی در حفظ و ارتقا سلامت بشری نقش خواهد داشت. البته تغییر رفتار در انسان امری پیچیده و سخت بوده و نیاز به آگاهی، انگیزه و اراده متناسب دارد. تغییر رفتار مراحل مختلفی دارد و لازم است فرد تحت آموزش لازم قرار گیرد تا به شکل موفقیت آمیز از مراحل تغییر رفتار گذر کند.

خانواده، فضایی است که با پشتیبانی از تغییر رفتار و تصحیح شیوه زندگی ناسالم قادر به ایفای نقش منحصر به فردی در پیشگیری و کنترل بیماری های مزمن مثل دیابت است. از آنجایی که بیماری دیابت دست کم در شرایط حاضر، تا آخر عمر همراه فرد بیمار خواهد بود، مواردی از قبیل عدم تمکین به درمان، بی توجهی به آزمایشات مکرر اندازه گیری قند خون و مشکلات سلامت روان در این بیماران با شیوع بالایی مشاهده می شود.

خانواده مشروط به اشراف کامل به این مشکلات کمک شایانی به فرد بیمار برای بازگشت به شرایط متعادل و پایدار درمانی خواهد کرد.

 

تمامی حقوق برای دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران محفوظ می باشد .

www.sph.tums.ac.ir