چهارشنبه 13 فروردين 1399   08:36:54
كميته اطلاع رساني و آموزش همگاني كرونا در دانشگاه علوم پزشكي تهران - مستندات، شواهد و پاسخهای علمی در مورد کرونا ويروس
.
تعداد بازدید این صفحه :35
1398/12/28 چهارشنبه
آیا مصرف کورتون (دسته ای از داروها) باعث افزایش خطر ابتلا به ویروس کرونا می‌شود؟

مقدمه:
کورتیکواستروییدها (نام دیگر کورتون ها) مانند بتامتازون، دگزامتازون، پردنیزولون و... در کنترل و درمان بیماری های مختلف کاربرد دارند. برخی افراد مبتلا به بیماری های خودایمنی نظیر آرتریت روماتویید، لوپوس، ام اس، و بیماری التهابی روده ممکن است ناچار به استفاده از این داروها باشند. سؤالی که مطرح می شود این است که آیا مصرف کورتون باعث افزایش خطر ابتلا به ویروس کرونا می‌شود و ممکن است افراد علایم شدیدتری را تجربه کنند؟

شواهد موجود در پاسخ به این سوال:

در حال حاضر شواهد مشخصی که ثابت کند احتمال ابتلای بیماران مصرف کننده کورتون به ویروس کرونا بیشتر است، وجود ندارد. البته تحقیقات در این زمینه درحال انجام است. مطالعات قبلی نشان داده اند بیمارانی که کورتون مصرف می‌کنند، در خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت های مختلف از جمله عفونت های باکتریایی، ویروسی و قارچی قرار دارند. لذا به طور کلی می‌توان گفت استعداد ابتلا به عفونت های مختلف در این بیماران بیشتر است.

نتیجه گیری:

از آن جا که مصرف کورتون باعث سرکوب ایمنی افراد می شود، می‌توان گفت افراد مصرف کننده، مستعد ابتلا به عفونت های مختلف از جمله ویروس‌ کرونای جدید هستند. لذا این افراد باید بیش از سایرین اقدامات محافظتی و پیشگیرانه را انجام داده (لینک‌ به اقدامات پیشگیرانه) و‌ کمتر خود را در معرض بیماری قرار دهند. همچنین در صورت ایجاد علایم اولیه بیماری ویروس کرونا (لینک به علایم بیماری) بهتر است هرچه سریع تر با پزشک خود مشورت نمایند.

منابع:

  1. https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses
  2. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/specific-groups/high-risk-complications.html
  3. https://www2.hse.ie/conditions/coronavirus/at-risk-groups.html
  4. https://www.mayoclinic.org/steroids/art-20045692
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4751577/

 


 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر