چهارشنبه 13 فروردين 1399   09:41:47
كميته اطلاع رساني و آموزش همگاني كرونا در دانشگاه علوم پزشكي تهران - مستندات، شواهد و پاسخهای علمی در مورد کرونا ويروس
.
تعداد بازدید این صفحه :36
1398/12/28 چهارشنبه
آیا در زمان همه گیری ویروس کرونا می توان به مراکز دندانپزشکی مراجعه کرد؟

مقدمه:
ویروس کرونا از طریق انتقال مستقیم مانند سرفه، عطسه، قطرات تنفسی و انتقال از طریق مخاط مانند تماس با غشاهای مخاطی دهان و بینی منتقل می شود. این ویروس می تواند از طریق بزاق هم منتقل شود و حفره‌ی دهان می تواند یک مسیر انتقال بالقوه فرد به فرد باشد. با توجه به راه‌های انتقال ذکر شده، پرسش این است که آیا در زمان همه گیری ویروس کرونا  می توان به مراکز دندانپزشکی مراجعه کرد؟

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال:

شواهد نشان می دهد که قطره های حاوی ویروس کرونا هنگام صحبت کردن، عطسه و یا سرفه (عدم استفاده از ماسک یا دستمال هنگام عطسه و سرفه) می تواند سبب آلودگی سطوح و اشیای مختلف و افراد سالم شودد. پس یک بیمار مبتلا به ویروس کرونا (کادر درمانی و یا افرادی که برای درمان به کلینیک ها مراجعه می کنند) در صورت عدم رعایت بهداشت فردی می تواند ویروس را به صورت مستقیم به سایر افراد منتقل کند. همچنین می تواند به صورت غیرمستقیم، از طریق آلوده کردن ابزارهای دندانپزشکی و یا سطوح مختلف در کلینیک های دندانپزشکی سبب انتقال این ویروس به افراد سالم شود. بنابراین کلیه بیماران مراجعه کننده به مراکز دندانپزشکی و کادر درمانی، به دلیل ارتباط رو در رو و قرار گرفتن در معرض بزاق (آب دهان)، خون و سایر ترشحات بدن افراد آلوده و استفاده از ابزارهای تیز، در معرض خطر جدی عفونت با ویروس کرونا قرار دارند.

نتیجه گیری:

با توجه به انتقال ویروس کرونا از طریق بزاق (آب دهان)، خون و سایر ترشحات بدن افراد آلوده و استفاده از ابزارهای تیز در دندانپزشکی، بهتر است فقط در موارد اورژانس جهت دریافت خدمات به مراکز دندانپزشکی مراجعه کنید و درمان‌هایی که ضرورتی برای دریافت آن وجود ندارد به زمان های دیگری موکول شود.

منابع:

1.Peng X, Xu X, Li Y, et al. Transmission routes of 2019-nCoV and controls in dental practice. International Journal of Oral Science. 2020;12(1):1-6.
2. Cleveland JL, et al. Transmission of blood-borne pathogens in US dental health care settings: 2016 update. J. Am. Dent. Assoc. (1939) 147, 729–738 (2016).
3. Harrel SK, Molinari J. Aerosols and splatter in dentistry: a brief review of the literature and infection control implications. J. Am. Dent. Assoc. (1939) 135, 429–437 (2004).
4. WHO; Coronavirus. Available at: https://www.who.int/health-topics/coronavirus

 


 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر