دوشنبه 5 خرداد 1399   03:28:07
كميته اطلاع رساني و آموزش همگاني كرونا در دانشگاه علوم پزشكي تهران - مستندات، شواهد و پاسخهای علمی در مورد کرونا ويروس
.
تعداد بازدید این صفحه :37
1399/2/20 شنبه
ویروس کرونا چگونه از طریق جسد منتقل می شود؟
مقدمه:
یکی از مشکلاتی که دولت ها در مقابله با ویروس جدید کرونا با آن روبرو هستند، درنظر گرفتن روش های خاص برای انتقال و خاکسپاری و یا سوزاندن اجساد بیماران فوت شده است. در برخی کشورها همانند چین تا مدت زمان طولانی پس از فوت بیمار مبتلا به کرونا، جسد و یا خاکستر فرد به خانواده وی تحویل نمی شود. باید دید این اجساد تا چه حد آلوده کننده اند و نحوه آلوده‌کنندگی آنها به چه صورت است و همچنین روش های ایمن برای انتقال این اجساد کدام است.
شواهد علمی موجود در زمینه پاسخ به سوال:
بر اساس دستورالعملی که سازمان بهداشت جهانی درباره ی نحوه ی برخورد با اجساد مبتلایان به ویروس کرونا  منتشر کرده است، اجساد این افراد را می توان با توجه به رسم و رسومات هر منطقه ای، سوزاند یا به خاک سپرد. با توجه به درگیری ریه ها در بیماران مبتلا، توصیه شده است جسد این افراد کالبدشکافی نشود و یا با احتیاط کامل این کار صورت گیرد. برای شست‌وشو و خاک‌سپاری این بیماران، لازم است از دستکش و ماسک استفاده شود. خانواده‌ی شخص فوت شده می توانند بدون تماس داشتن با جسد و با رعایت اصول بهداشتی، بر اساس رسم و رسومات با فرد فوت شده وداع کنند. رعایت بهداشت در تمامی مراحل حمل، شست و شو و خاکسپاری اجساد اولویت اول است. رعایت فاصله گذاری مناسب و عدم تشکیل تجمعات برای مراسم خاکسپاری، تدفین و یادبود توصیه می شود.
نتیجه گیری:
رعایت تمام جوانب بهداشتی برای دفن اجساد توصیه می شود. نکته حائز اهمیت رعایت بهداشت فردی در تمامی مراحل تدفین و در تجمعات برای شرکت کنندگان است.
منابع:


 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر