دوشنبه 20 مرداد 1399   07:04:42
كميته اطلاع رساني و آموزش همگاني كرونا در دانشگاه علوم پزشكي تهران - مستندات، شواهد و پاسخهای علمی در مورد کرونا ويروس
.
تعداد بازدید این صفحه :162
1399/3/24 شنبه
در صورت پایین بودن شیشه خودرو در حین رانندگی، احتمال انتقال ویروس کرونا از محیط بیرون وجود دارد؟
مقدمه:
ویروس کرونا می تواند از طریق ذرات تنفسی آلوده منتشر شده در هوا به افراد سالم انتقال یابد. از همین رو توصیه هایی برای پیشگیری از این نوع انتقال مطرح شده است. لازم است بدانیم که آیا درصورت پایین بودن شیشه‌ی خودرو احتمال انتقال ویروس وجود دارد؟

شواهد علمی موجود برای پاسخ به سوال:
 بر اساس مطالعات، در صورت حضور  فرد آلوده به ویروس کرونا در یک خودروی سواری و باز بودن پنجره ی خودرو به دلیل چرخش و جریان هوا،  انتقال بیماری به سایر سرنشینان خودرو کمتر از شرایطی است که شیشه ها بالاست. همچنین توصیه شده تا جای ممکن از سیستم سرمایشی (کولر ماشین) استفاده نشود چراکه مانع جریان هوا و تهویه ی مناسب در داخل خودرو می‌شود. اگرچه براساس نظر متخصصین باز بودن پنجره ها در شرایط خاص (مثلا عبور فرد آلوده به ویروس از کنار خودرو در ترافیک) می تواند باعث انتقال شود اما در شرایط عادی و در حالتی که خودرو در حال حرکت است به دلیل تهویه ی ایجاد شده، شانس ابتلا از این طریق پایین می آید. براساس گزارش ها، احتمال انتقال ویروس کرونا از پنجره ی خودرو به داخل بسیار کم است و تاکنون موردی از این طریق گزارش نشده است. در ایالات متحده نیز مقامات بهداشتی توصیه کرده اند که درصورت امکان، پنجره ی خودروها هنگام رانندگی باز نگه داشته شود.
نتیجه گیری:
انتقال از طریق پنجره ی خودرو بسیار غیرمحتمل است. در مقابل، توصیه شده تا جای ممکن پنجره ی خودرو را به منظور حفظ تهویه و جریان هوا باز نگه دارید. در نهایت توصیه می شود زمانی که در مناطق پرتردد شهری رانندگی می کنید شیشه های خودرو  را ببندید و از سیستم تهویه خودرو در حالتی که هوا را از بیرون به داخل خودرو هدایت می کند استفاده کنید و سیستم تهویه اتاق خودرو را با تعویض بموقع فیلتر و تمیز نگاه داشتن آن در مقابل آلودگی محافظت کنید.
منابع:


 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر