جمعه 28 شهريور 1399   21:45:55
كميته اطلاع رساني و آموزش همگاني كرونا در دانشگاه علوم پزشكي تهران - مستندات، شواهد و پاسخهای علمی در مورد کرونا ويروس
.
تعداد بازدید این صفحه :62
1399/4/28 شنبه
این روزها که زدن ماسک در مکان های عمومی ضروری است آیا می توانیم در خانه ماسک پارچه ای مناسب تهیه کنیم؟
مقدمه:
کلیه نهادهای بهداشتی توصیه اکید دارند که همه مردم به منظور جلوگیری از انتقال و انتشار کروناویروس در مکان های عمومی و پرتجمع از ماسک استفاده کنند. به منظور قطع زنجیره انتقال ویروس، در صورت عدم دسترسی به ماسک های جراحی، استفاده از ماسک های پارچه ای خانگی هم می تواند مفید و موثر باشد. سوال این است که چگونه می توان در منزل یک ماسک پارچه ای مناسب تهیه کرد؟
شواهد علمی در زمینه پاسخ به این سوال:
سازمان پیشگیری و کنترل بیماری های امریکا به منظور تهیه ماسک های پارچه ای، روش زیر را پیشنهاد می دهد:
دو مستطیل پارچه ای از جنس نخی و یا حتی از تی شرت های نخی به ابعاد 5/15 در 5/24 سانتی متر برش دهید. دو لایه را روی هم قرار دهید و مطابق شکل، اطراف آن را براساس اندازه های داده شده در شکل تا زده و بدوزید. سپس دو عدد کش را مطابق شکل از دو طرف از داخل محل دوخته شده عبور داده، گره بزنید تا به صورت حلقه در آید و سپس آن را بکشید مطابق ابعاد صورت تنظیم کنید.


نتیجه گیری:
در صورت عدم دسترسی به ماسک های ساده جراحی استاندارد به منظور جلوگیری از انتقال و گسترش کروناویروس در مکان های عمومی و پرتجمع، می توان از ماسک های پارچه ای خانگی استفاده کرد که به راحتی به روش ذکر شده در بالا و یا سایر روش های توصیه شده قابل تهیه است. در هنگام پوشیدن و درآوردن ماسک از صورت، به ماسک دست نزنید. هنگام صحبت کردن، ماسک را از جلو دهان و بینی خود کنار نزنید. قبل از ماسک زدن، دست های خود را بشویید یا با الکل ضدعفونی کنید. همچنان بر رعایت فاصله فیزیکی در اماکن عمومی و شستشوی یا ضدعفونی دست ها تأکید می گردد.
منابع:


 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر