سه‌شنبه 29 مهر 1399   12:31:52
كميته اطلاع رساني و آموزش همگاني كرونا در دانشگاه علوم پزشكي تهران - مستندات، شواهد و پاسخهای علمی در مورد کرونا ويروس
.
تعداد بازدید این صفحه :24
1399/6/23 يكشنبه
آیا در زمان شیوع کرونا می‌توان از لنزهای تماسی چشم استفاده کرد؟
مقدمه:
از آنجایی که یکی از راه های انتقال ویروس کرونا از طریق تماس دست ها با سطوح آلوده و سپس لمس چشم، دهان و بینی است، در چنین شرایطی آیا می توان از لنزهای تماسی چشم استفاده کرد؟
شواهد موجود در زمینه پاسخ به این سوال:
همواره دهان و بینی به عنوان نقاط ورودی احتمالی ویروس مورد توجه قرار می گیرند، اما میکروب ها به راحتی می توانند از طریق چشم ها نیز به بدن وارد شوند. در حال حاضر، هیچ مدرکی مبنی بر وجود خطر ابتلا به ویروس کرونا از طریق استفاده از لنزهای تماسی وجود ندارد اما در شرایط کنونی منطقی آن است که میزان استفاده از لنزهای تماسی كاهش یافته و یا استفاده از لنز متوقف شود. ضمن اینکه استفاده از عینک در حال حاضر می تواند تا حدودی به عنوان یک محافظ چشم عمل کند. اما اگر به هر دلیلی مجبور به استفاده از لنز تماسی هستید، حتما قبل از قرار دادن و یا بیرون آوردن آن، دست های خود را به خوبی بشویید و از لمس کردن چشم ها، به خصوص در محیط های پرخطر خودداری کنید. در صورت لزوم استفاده از لنز، آکادمی چشم پزشکی آمریکا  موارد زیر را توصیه می کند: رعایت بهداشت دست ها قبل و بعد از استفاده، عدم استفاده از لنز در صورت داشتن علایم بیماری کرونا و حتی سرماخوردگی و آنفلوانزا، عدم لمس صورت با دست های آلوده، عدم تماس چشم با دست آلوده در صورت خارش چشم. در صورت استفاده از لنزهای یکبار مصرف روزانه باید آنها را دورانداخته و اگر از لنزهای غیر یکبار مصرف استفاده می شود باید طبق دستورالعمل سازنده و یا چشم پزشک لنزها ضدعفونی شوند.
نتیجه گیری:
بر اساس توصیه آکادمی چشم پزشکی آمریکا منطقی آن است كه اگر افراد می توانند، میزان استفاده از لنزهای تماسی خود را كاهش داده یا استفاده از آنها را متوقف كنند، اما اگر به هر دلیلی مجبور به استفاده از لنز هستند، رعایت بهداشت دست، عدم تماس صورت و ضدعفونی کردن لنز طبق دستور پزشک و یا شرکت سازنده الزامی است.
منابع:
  1. https://www.aao.org/Assets/6d7c9a1a-9242-4326-a75d-9c6c9a827594/637208545943870000/coronavirus-and-your-eyes-pdf?inline=1
  2. https://www.inquirer.com/health/coronavirus/coronavirus-covid-19-contact-lenses-glasses-wills-eye-20200406.html
  3. https://coopervision.com/coronavirus
  4. https://www.aoa.org/contact-lens-wear-during-covid-19
  5. https://bcla.org.uk/Public/Consumer/COVID-19--Coronavirus--Contact-Lens-Care-Guidance/Public/Consumer/Contact-Lens-Wear-and-Coronavirus-guidance.aspx
  6. https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/wearing-contacts-during-coronavirus


 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر