جمعه 28 شهريور 1399   22:46:14
.
بيشتر
[PageVisit]
مهندسی بهداشت حرفه ای
آزمایشگاه مرجع آزبست :

آزبست نام گروهی از کانی های سیلیکاته است که از نظر اقتصادی و بهداشتی مورد توجه بوده و کاربردهای متنوعی را از قبیل کالاهای اصطکاکی مانند لنت و کلاچ خودرو، لوله های سیمان- آزبست، انواع عایق ها، کف پوش ها، منسوجات ضد حریق و... به خود اختصاص داده است. رشد فزاینده مصرف آزبست د رقرن بیستم، از دهه 80 میلادی با کاهش شدیدی مواجه شد به گونه ای که مطابق گزارش سازمان جهانی بهداشت، 23% از کشورهای عضو این سازمان مصرف این ماده را در تولیدات و یامحصولات وارداتی منع نموده اند. اما علیرغم این موضوع مواجهه با آزبست همچنان ادامه دارد. سازمان بین المللی کار مرگ ناشی از مواجهه شغلی با آزبست رادر حدود 100000 مورد در سال برآورد می کند. شواهد حاصل از مطالعات انسانی به ارتباط بیمار های مختلف از جمله آزبستوزیس، سرطان ریه و مزوتلیوما با استنشاق الیاف آزبست اشاره دارد به گونه ای که80-70 % موارد مزوتلیوما را که نوعی سرطان نادر و کمیاب می باشد به مواجهه شغلی با آزبست نسبت می دهند.

با توجه به اهمیت شرح فوق الذکر، آزمایشگاه آزبست در سالیان گذشته به همت مرحوم دکتر کاکوئی راه اندازی شد. پس از راه اندازی، این آزمایشگاه موفق به اخذ گواهینامه آزمایشگاه معتمد از طرف سازمان حفاظت محیط زیست گردید. با خاتمه اعتبار اولیه گواهینامه مذکور، مجددا با تلاش به عمل امده از طرف گروه، گواهینامه آزمایشگاه معتمد تا تاریخ 2/27/ 96 در بخش هوا- منابع سیار شامل پارامتر آزبست از طرف سازمان حفاظت محیط زیست تائید و تمدید گردیده است.

درحال حاضر این آزمایشگاه تنها آزمایشگاه معتبر درکشوردر ارزیابی آزبست بوده و فعالیت خود را در ارائه خدمات آزمایشگاهی، آموزشی و پژوهشی در نمونه برداری، اندازه گیری و ارزشیابی الیاف هوابرد غیر آلی و بالک آزبست به روشهای آستاندارد میکروسکوپیک  روز دنیا مشغول است.

تصاویری از الیاف آزبست در نمونه های واقعی محیط کار

کالیبراسیون میکروسکوپ های بکار رفته در آزمایشگاه مرجع آزبستآزمایشگاه ایمنی محیط کار:
1- سیستم اعلام اتوماتیک حریق 
این سیستم از نوع Conventional می باشد که  در آن چهار دتکتور ( 2 دتکتور دودی و 2 دتکتور حرارتی) در دو Zone جداگانه تعبیه شده است. همچنین سیستم آلارم صوتی و چراغ خطر به همراه تعداد دو عدد شستی اعلام دستی حریق در این مجموعه آموزشی نصب شده است. این سیستم به گونه ای طراحی شده است که امکان کنترل سیستم اطفاء اتوماتیک حریق نیز با آن وجود دارد که این مهم در برنامه های آتی آزمایشگاه در نظر گرفته شده است.
   
آزمایشگاه عوامل ارگونومیک:

آزمایشگاه ارگونومی بمنظور آموزش واحدهای عملی، انجام پایان نامه های دانشجویی، و همچنین خدمات رسانی  مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر آزمایشگاه ارگونومی بعنوان یکی از فعال ترین آزمایشگاه های سطح کشور در بخش های ارگونومی محیطی، فیزیولوژی کار و آنتروپومتری، ارگونومی فیزیکی، و ارگونومی شناختی در حال فعالیت می باشد. تجهیزات موجود در آزمایشگاه شامل تجهیزات اندازه گیری روتین و نیز تجهیزات اندازه گیری طراحی و ساخته شده توسط بخش ارگونومی به شرح ذیل می باشد:  

1.       دوچرخه ارگومتر (شماره 1)

2.       تردمیل (شماره 1)

3.       دستگاه نمایانگر ضربان قلب (شماره 1)

4.       دستگاه ثبت بیوسیگنال (الکترومیوگرافی و الکتروآنسفالوگرافی) (شماره 2)

5.       تجهیزات اندازه گیری آنتروپومتری شامل: اتاقک آنتروپومتری، انواع کولیس، گونیامتر، کالیپر پوست، کالیپر عمق سینه، صندلی ارگونومی قابل تنظیم، خط کش (شکل شماره 3)

6.       مجموعه آزمون های مهارت های شغلی

7.       مجموعه نرم افزارها شامل نرم افزار شبیه ساز پرواز، آزمون استروپ (نسخه فارسی و انگلیسی)، آزمون حافظه کوتاه مدت و بلند مدت، آزمون فشار زمانی، آزمون زمان واکنش، آزمون کار یکنواخت، آزمون کارچندگانه، آزمون محاسبه و تصمیم گیری

8.       آزمون هماهنگی دست ها، آزمون مینه سوتا (مجموعه Battery test) (شکل شماره 4)

9.       دستگاه ثبت و شمارشگر کلاچ خودرو (Clutch counter) (شکل شماره 5)

10.   روکش هوشمند (شکل شماره 6)

11.   دستگاه ثبت حرکت (motion capture)

12.   نورسنج، ارتعاش سنج، صداسنج

آزمایشگاه عوامل فیزیکی:

تجهیزات و امکانات :


آزمایشگاه عوامل شیمیایی و سم شناسی:

امکانات و تجهیزات:


1