دیدگاهها
میرشفیعی
میرشفیعی
اثبات خواص ضد التهابی داروی اکتشافی درمان بیماری‌های خودایمنی پس از ۲۰ سال تحقیق مستمر محققان ایرانی در سطح بین‌المللی

عضو هیات‌علمی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی تهران موفق به کشف داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) جدیدی به نام بتا-دی-مانورونیک اسید (M2000) شده است.

پروفسور سید عباس میرشفیعی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره کشف این دارو گفت: این افتخار بزرگی است که داروی (M2000 (C6H10O7 با وزن مولکولی پایین و خواص ضد التهابی / سرکوب سیستم ایمنی، به عنوان اولین مولکول دارویی جدید از کشور ایران به جهان معرفی می‌شود. کشف این مولکول دارویی در سال ۲۰۰۰ میلادی به دانشگاه مونستر آلمان اعلام و در سال ۲۰۰۲ میلادی این دارو تحت نظارت و پوشش دانشگاه مونستر، در سازمان اختراعات و اکتشافات آلمان به ثبت رسید.

وی افزود: طی تحقیقات اولیه مشخص شد که این دارو بر خلاف سایر داروهای NSAID هیچ گونه اثرات جانبی در معده و روده نداشته و اثرات درمانی وسیع آن در درمان مدل‌های تجربی بیماری‌های آرتریت روماتوئید، مالتیپل اسکلروزیس (MS)، گلومرولونفریت و سندرم نفروتیک تجربی مشاهده شد. سرانجام در سال ۲۰۱۹ میلادی پس از پشت سر نهادن ۲۰ سال تحقیق مستمر در سطح بین‌المللی با مشارکت کشورهای ایتالیا، ژاپن، استرالیا، نیوزلند و پاکستان و انجام چهار کارآزمایی بالینی مختلف، خواص ضد التهابی این دارو در بیماران به اثبات رسید.

به گفته میرشفیعی با کشف و معرفی این دارو، برای نخستین‌بار نام دانشگاه علوم‌پزشکی تهران در فهرست دانشگاه‌های صاحب اختراع جهان در عرصه داروسازی قرار گرفته است.

میرشفیعی با اشاره به اینکه داروی M2000 موفق به دریافت دو پتنت و یک PCT از آلمان شده و کارآزمایی بالینی خود را در فاز سه در سطح بین‌المللی به پایان رسانده است، اظهار کرد: این دارو بعد از اخذ مجوز قانونی از سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و درمان کشور می‌تواند جهت درمان بیماران مبتلا به بیماری‌های خودایمنی نظیر آرتریت روماتوئید و مجموعه بیماری‌هایی که با واکنش‌های التهابی و خودایمنی درگیر هستند، مورد استفاده قرار گیرد.

وی با تاکید بر لزوم هدفمند و کاربردی بودن تحقیقات دانشگاهی گفت: ارزیابی خواص درمانی این دارو در دیگر بیماری‌های خودایمنی و سایر واکنش‌های پاتولوژیک التهابی به این امید که بتوانیم تا حد امکان از آلام بیماران کاسته و کیفیت زندگی آن‌ها را افزایش دهیم، در برنامه‌های آینده من قرار دارند.

میرشفیعی در پایان با اشاره به نقش اعضای مختلف تیم تحقیقات دارویی بین‌المللی خود در پیشبرد این هدف، از نقش مؤثر و همکاری دکتر نوشین راستکاری دانشیار دانشگاه، پروین اختیاری و زهرا آقازاده (مسئول تولید دارو و آموزش) از سوپروایزرهای آزمایشگاه، همچنین مونا اصلانی، سعیده امیدیان، طاهره بختیاری، سروناز کاشفی، سیده معصومه نوربخش لموکی و سید شهاب‌الدین مرتضوی جهرمی از دانشجویان خود و نیز سایر همکارانش دکتر افشین قادری، دکتر محمدجواد فتاحی، دکتر حسین احمدی، دکتر سهیل نجفی و انیس براتی سپاسگذاری و قدردانی کرد.

استادتقی زاده
آتش‌نشانان پشت درهای بسته ساختمان‌های ناایمن

آتش‌ پلاسکو همچنان داغ بود که صحبت از اخطارهای چندین و چند باره سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران به کسبه این ساختمان بر زبان همگان افتاده بود؛ و دلالت بر صحت این صحبت‌ها جان هایی بود که علیرغم تمام تلاش‌ها و امیدها زیر آوارهای این ساختمان ۵۲۰ واحدی می‌سوختند. ساعت‌ها می‌گذشت، نفس‌ها به شماره می‌افتاد و پرتو امیدواری که به غروب ناگهانی پلاسکو چشم دوخته بود، رنگ می‌باخت.

به گزارش ایسنا کمی بعد از آن بود که موضوع لزوم نظارت‌ بر اماکن ناایمن مطرح شد تا شاید دیگر شاهد وقوع حوادثی همچون پلاسکو نباشیم، تا شاید دیگر آتش‌نشانان پشت درهای بسته پلاسکوها نمانند؛ امروز اما با گذشت حدود دو سال و شش ماه از وقوع این حادثه دلخراش همچنان آتش‌نشانان قدرت قابل توجهی برای مواجه شدن با متخلفان ندارند و رسیدگی به ایمنی ساختمان‌ها بهتر از پیش اما همچنان با کندی انجام می‌شود به طوری که بر اساس گفته ، زهرا صدر اعظم نوری -رئیس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران- تا سال گذشته حدود ۲۲هزار ساختمان نا ایمن در شهر تهران شناسایی شده و بر اساس اعلام آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران ، هنوز آتش‌نشانان پشت درهای بسته مانده‌اند.

دکتر عباس استاد تقی زاده -عضو هیات علمی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران- در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: موضوع ایمنی دارای معنی بسیار گسترده‌ای است بنابراین متولی واحد برای یک موضوع بسیار گسترده نمی‌تواند کلمه درستی باشد؛ اما طبیعتاً در تمام نظام‌های مدیریت بحران یک هماهنگ‌کننده واحد وجود دارد که با قدرت و مدیریت لازم در مباحث پیشگیری و پاسخ به حادثه فعالیت می‌کند؛ اگر با توجه به این تعاریف برای شهر تهران به دنبال یک هماهنگ کننده بگردیم متوجه می شویم که اگر در شهر تهران حادثه ای رخ دهد این شهر فرمانده حادثه خود را نمی‌شناسد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه در حال حاضر بخشی از رسیدگی به موضوع ایمنی در اختیار سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران است گفت: اما این سازمان متولی همه جانبه‌های ایمنی شهر نیست و در مواردی هم قانون به آن اجازه ورود نمی‌دهد البته این مسئله‌ که آتش نشانی بتواند علاوه بر نظارت، اقدام قانونی نیز انجام دهد تصمیم بسیار درستی است که باید به تحقق آن رسیدگی شود؛ همانطور که انتظار ما بعد از حادثه پلاسکو این بود که سازمان آتش نشانی توانایی انجام اقدام قانونی را هم به دست آورد.

وی ادامه داد: پیش از وقوع حادثه پلاسکو تا به امروز سازمان آتش‌نشانی اجازه ورود به بسیاری از ساختمان‌ها را نداشته یا اگر هم به آنها ورود پیدا کرده صرفاً به یک تذکر یا گزارش به دستگاه‌های دیگر منجر شده، چرا که این سازمان توانایی انجام اقدام قانونی را ندارد.

استاد تقی زاده با تاکید بر این که یکی از درس آموخته‌های حادثه پلاسکو همین موضوع بود که آتش نشانی باید توانایی انجام اقدامات گسترده‌تری را در زمینه ایمنی داشته باشد گفت: این موضوع در گزارش‌های مختلف بعد از حادثه پلاسکو نیز ارائه شد و در آن ذکر می‌شد که نیاز است آتش نشان‌ها به عنوان ضابط قضایی اقدامات لازم را انجام دهند. این موضوع در گزارش علنی کمیسیون عمران مجلس که در آن زمان منتشر شد نیز وجود داشت اما علی رغم تمام تلاش‌ها این اقدام صورت نگرفت و قانونی در این رابطه تصویب نشد.

وی با بیان اینکه بر اساس شواهد این موضوع که آتش نشانی ضابط قضایی باشد هم مورد تایید شهرداری و هم مورد تایید گزارش‌های ارائه شده و دانشگاهیان است افزود: محلی که باید این قانون را تصویب و ابلاغ کند، جایی نیست جز مجلس شورای اسلامی که باید در نظر بگیرد قطعاً تحقق این موضوع تبعات مثبتی را به‌دنبال خواهد داشت.

سوییس
گزارش سفر دکتر اکبری ساری رییس دانشکده بهداشت و دکتر تکیان معاون بین الملل این دانشکده به کشور سوییس به همراه هیات علمی دانشگاه و همکارانی از سایر دانشگاه های علوم پزشکی کشور در قالب هیات مشترکی با وزارت علوم تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت درمان و آموزش پ

به گزارش روابط عمومی دانشکده بهداشت، در گزارش این سفر آمده است: 28 خرداد 1398، پیرو برنامه ریزی و هماهنگی اتاق همکاری های ایران و سویس دانشگاه به همراه گروهی ۱۰ نفره از مدیران و اعضای هیات علمی دانشگاه و همکارانی از سایر دانشگاه های علوم پزشکی کشور در قالب هیات مشترکی با وزارت علوم تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی عازم زوریخ در کشور سویس شدیم.

همکاری های مشترک ایران و سویس در زمینه های سیاسی و علمی سابقه طولانی دارد. پیرو بازدید رییس جمهوری کشورمان از سویس در سال گذشته و قرارداد همکاری مابین وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران و وزارت تحقیقات و نوآوری سویس، و همچنین بازدید اردیبهشت 1398 وزیر نوآوری سویس از دانشگاه علوم پزشکی تهران که منجر به افتتاح دفتر همکاری های مشترک علمی ایران و سویس به میزبانی دانشگاه شد، فعالیت های متعددی توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران با موسسات آموزش عالی سویس در جریان است.

کشور سویس از جنبه های گوناگون، نماد توسعه پایدار و متقارن و بالطبع، توسعه پایدار سلامت است. این کشور بسیار کوچک (شمال به جنوب سویس 220 کیلومتر و شرق به غرب آن 350 کیلومتر است)، با حدود ۴۲،۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت و کمتر از ۸.۵  میلیون نفر جمعیت در مرکز اروپا قرار دارد. کشور ثروتمند سویس با تولید ناخالص داخلی ۶۸۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷، بیش از ۱.۵ برابر ایران (با تولید ناخالص داخلی ۴۳۹ میلیارد دلار)، و درآمد سرانه بیش از ۱۶ برابر کشورمان، در یک قرن گذشته توانسته است موقعیت بسیار ممتازی از لحاظ سیاسی و توسعه در سپهر بین المللی برای خویش پدید آورد و معماری و نگاهداشت این موقعیت را هنرمندانه پیش برده است، تا آن جا که امروزه به عنوان مظهر پایداری سیاسی، نوآوری و توسعه پایدار شناخته می شود.

سویس با پنج کشور مرز مشترک دارد، از شمال با آلمان، از شرق با اتریش و لیختن اشتاین، از غرب با فرانسه و از جنوب با ایتالیا همسایه است. این جغرافیای رنگین کمانی، تنوع کم مانند فرهنگی و قومی را در سرزمینی بسیار کوچک به ارمغان آورده و در تکوین تاریخ مدرن این کشور به عنوان نماد بی طرفی و صلح جهانی تاثیری شگرف بر جای گذارده است. سه زبان رسمی اصلی و یک زبان اقلیت در سویس وجود دارد. حدود ۶۵٪ جمعیت سویس به زبان آلمانی تکلم می کنند، ۲۰٪ که در مرزهای فرانسه هستند به زبان فرانسوی، ۶.۵٪ به زبان ایتالیایی و کمتر از حدود نیم درصد به زبان رومنش تکلم می کنند که ریشه ای در لاتین دارد و در یک منطقه خاص بسیار کوچک در سویس زندگی می کنند. سویس که تا حدود صد سال گذشته کشوری نسبتا فقیر و عمدتا کشاورزی بود، یک کشور کوهستانی و احاطه شده با کوه های آلپ است که دریاچه های متعدد آب شیرین و پیست های پرشمار اسکی دارد. دو فرآورده سویس در سطح دنیا برای همه شناخته شده اند: ساعت و شکلات.

 پایتخت سویس شهر برن است که در منطقه آلمانی زبان قرار دارد. شهر ژنو در جنوب غرب سویس و بسیار نزدیک به فرانسه، به دلیل حضور سازمان های متعدد بین المللی، به عنوان پایتخت دیپلماسی جهان شناخته می شود. به ویژه بیش از 70 سال است  که مقر سازمان جهانی بهداشت و دفتر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو قرار دارد و برای بسیاری از فعالان حوزه سلامت بین الملل معروف است. از سال ۱۸۱۵ میلادی که سویس به پیمان پاریس پیوست، توانسته است بی طرفی خود را حفظ کند و از آن سال وارد  جنگ با هیچ کشور دیگری نشده است. بی طرفی سویس یکی از اصول بنیادین آمیخته شده با سیاست خارجی آن کشور است که کمک کرده تا بتواند قدیمی ترین سیاست بی طرفی نظامی را در دنیا حفظ کند و به نفع منافع ملی از آن بهره های شایان به دست آورد.

به عنوان نمونه از زمان قطع ارتباط سیاسی جمهوری اسلامی ایران با ایالات متحده آمریکا، سویس به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران عمل می کند و اخیرا نیز به عنوان حافظ منافع ایران در کانادا منصوب شده است و از این روی منافع متعدد اقتصادی و سیاسی به دست آورده است، ضمن اینکه  به عنوان نماد پایداری در دنیا شناخته شده است.

در طی جنگ های جهانی اول و دوم که خیلی از کشورهای اروپایی آسیب دیدند، سویس توانست موقعیت خود را حفظ و کمترین آسیب را از جنگ تحمل کند، از این جهت هم از لحاظ اقتصادی بهره های بسیار برده است. شاید عجیب باشد کشوری که میزبان مقر اروپایی سازمان ملل متحد و خیلی از سازمان های  بین المللی و آژانس های وابسته به سازمان ملل متحد است و بسیار هم در سپهر دیپلماسی جهانی فعال و تاثیرگذار است، تا سال ۲۰۰۲ به سازمان ملل متحد نپیوسته بود.

از لحاظ دانشگاهی نیز موقعیت سویس ممتاز است. ۱۲ دانشگاه منطقه ای، ۲ دانشگاه فدرال و ۸ دانشگاه علمی-کاربردی در سویس وجود دارند که چهار تای آنها در رتبه بندی های معتبر در زمره ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. معروف ترین دانشگاه سویس Swiss Federal Institute of Technology Zurich  یا ETH در شهر زوریخ است که با رتبه ۱۱ از به نام ترین دانشگاه های فنی مهندسی دنیا به شمار می رود. Swiss Federal Institute of Technology (EPFL) در لوزان، رتبه سی و پنجم، دانشگاه زوریخ رتبه ۵۴ ام و دانشگاه بازل رتبه صدم را دارند.

با توجه به رابطه راهبردی، ویژه و دیرینه سوییس با کشورمان، همچنین  با نظام سلامت و دانشگاهی ایران  و همینطور موقعیت دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان میزبان اتاق همکاری های مشترک با سویس، چندین ماه توسط وزارت خانه های بهداشت و علوم، برنامه ریزی و هماهنگی شد تا همکاری های مشترک علمی با سویس به طور هدفمند و نظام مند گسترش یابد.

گروه یازده نفره ما براساس هماهنگی های قبلی، روز اول از دانشگاه زوریخ بازدید کرد. زوریخ با جمعیت ۴۰۰ هزار نفر در منطقه آلمانی زبان سویس قرار دارد که مرکز تجاری و بانکی آن کشور به شمار می رود و دریاچه زیبایی را در خود جای داده که با کوهستان آلپ احاطه شده است.

ابتدا با معاون  پزشکی و اعضای  هیات رییسه دانشگاه زوریخ دیدار کردیم و پس از معرفی دو دانشگاه به یکدیگر، به بازدید بیمارستان دانشگاهی زوریخ رفتیم که 900 تختخواب  دارد و اولین آنژیوپلاستی دنیا در  آن صورت گرفته است.

سپس تعدادی از همکاران به بازدید بیمارستان ارتوپدی بالگریس رفتند که یکی از اساتید ایرانی به اسم آقای دکتر مزدا فرشاد در آن فعالیت می کند. هم زمان گروهی از همکاران روانپزشک و روانشناس ما به بازدیدی از بیمارستان تخصصی روانپزشکی  دانشگاه زوریخ پرداختند.

ما  به عنوان  هیات دانشکده بهداشت، با توجه به فعالیت های مشترکی که از حدود سه سال پیش با Swiss Tropical Public Health Institute (SSPH) شروع کرده ایم،  بعدازظهر 29 خرداد به شهر بازل که با قطار ۱ ساعت با زوریخ فاصله دارد رفتیم.

  SSPH در سال 1943 تاسیس شده است. دانشکده بهداشت چندین بار میزبان پروفسور نینوکونزلی، معاون SSPH بوده است و متقابلا دکتر تکیان به عنوان مدرس در دوره های SSPH دعوت شده بود. یکی از  دانش موختگان ایرانی کارشناسی ارشد گروه علوم مدیریت و اقتصاد بهداشت دانشکده بهداشت از سال گذشته به عنوان دانشجوی دکترای تخصصی به راهنمایی دکتر تکیان در SSPH و با بورسیه دولت سویس به ادامه تحصیل مشغول است که فرصت بسیار مناسبی برای همکاری مشترک دو دانشگاه به شمار می رود.

ناهار و نشست کاری با رییس و اساتید ارشد SSPH و معرفی دانشکده بهداشت توسط دکتر اکبری ساری، به همراه معرفی پروژه های پژوهشی SSPH، نحوه همکاری مشترک در زمینه  انجام رشته های مشترک کوتاه مدت، تبادل استاد و دانشجو،  انجام یک کارگاه SYSTEM THINKIHNG  برای برنامه ریزی های سلامت در جزیره کیش، و همینطور استفاده از اساتید هر دو دانشگاه به عنوان مشاور و استاد راهنمای دوم، از مهمترین توافقات حاصل شده بود.

صبح روز دوم به شهر وینترتور در حدود ۲۵ کیلومتری زوریخ رفتیم تا در کارگاهی یک روزه در Zurich University of Applied Sciences (ZHAW)  که یکی از هشت دانشگاه علمی-کاربردی در کشور سوییس است، شرکت کنیم.

این دانشگاه  به طور رسمی از سال ۲۰۰۲ تاسیس شده است ،هفت دانشکده دارد که میزبان ما دانشکده حرفه های سلامت (School of Health Professions)  بود. خوشبختانه توانستیم  کارگاه بسیار خوبی با حضور سفیر کشورمان در برن، معاون بین الملل دانشگاه و رییس دانشکده سوییسی برگزار کنیم.

دکتر اکبری ساری به معرفی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشکده بهداشت و پژوهش های شاخص دانشکده در زمینه بیماری های غیرواگیر پرداخت. دکتر تکیان نیز سیمای بیماری های غیر واگیر کشور و برنامه ملی پیشگیری و کنترل ایران و هم چنین زمینه پژوهشی کشور در مورد NCD و منابع داده ای مربوطه را تشریح کرد.

پس از آن همکاران دیگر در زمینه سلامت روان، سلامت الکترونیک، پرستاری و مامایی، و بیماری های چشم نکات خود را مطرح کردند و سپس پژوهشگران سوییسی به معرفی تحقیقات خود پرداختند. در پایان روز دوم هم در ضیافت شامی که توسط معاون دانشگاه Zurich University of Applied Sciences (ZHAW) ترتیب داده شده بود شرکت کردیم.

فرصت همکاری ها با سوییس و به ویژه با دانشگاه های که نامبرده شد، بسیار مغتنم و مناسب است. چهار دانشگاه سویسی در زمره صد دانشگاه برتر دنیا هستند. به نظر می رسد در زمینه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر و سلامت روان، عوامل خطر بیماری های واگیر، ایجاد رشته های آموزشی مشترک، تبادل استاد و دانشجو، برنامه مدرک تحصیلی مشترک و همین طور مدرسه تابستانی،  فرصت و اراده بسیار مناسب دو طرفه برای همکاری وجود دارد.

همانطور که در ابتدا اشاره شد، از بین تمامی کشورهای دنیا، سویس موقعیت خاصی در زمینه سلامت،  صلح و توسعه پایدار دارد و به عنوان نوآورترین کشور دنیا در سال  گذشته شناخته شده است. جمهوری اسلامی ایران از لحاظ تولید محصولات علمی و مقالات در جایگاه  شانزدهم دنیا و اول جهان اسلام قراردارد، که در این میان دانشگاه علوم پزشکی تهران جایگاه منحصر به فردی را به خود اختصاص  داده است.

نوآوری، کاربست مطلوب تحقیقات، و ثروت آفرینی سه رکن بنیادین حرکت به سوی دانشگاه نسل سوم و چهارم هستند. به نظر میرسد همکاری هدفمند با نظام دانشگاهی سوییس بتواند در این راستا موثر باشد. امیدواریم با تکیه بر الطاف الهی، اراده و حمایت جدی در بالاترین سطوح سیاسی مبنی بر گسترش همکاری های علمی مابین دانشگاه های دو کشور، دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران  به عنوان  قطب آموزش علوم بهداشتی کشور بتواند گامی معنادار دیگری در راستای توسعه پایدار سلامت با مشارکت و حمایت معنادار طرفین در این زمینه بردارد، انشاالله.
گالری عکس