روبدادها
قابل توجه دانشجویان دانشکده بهداشت

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، با تخصیص اعتبارات لازم از سوی هر دو دانشگاه، تالار نشریات کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران، که آماده‌سازی و تجهیز آن حدود یک سال به طول انجامید، روز یکشنبه 21 مهر 98  افتتاح شد و در اختیار محققان قرار گرفت.

دکتر محمدعلی صحرائیان، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران، در توضیح این همکاری گفت: به‌منظور همکاری‌های بیشتر دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه تهران، تفاهم‌نامه‌هایی در حضور هیئت‌رئیسه و روسای دو دانشگاه، بین معاونان تحقیقات و فناوری به امضا رسید که یکی از بندهای آن امکان استفاده دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران از قرائت‌خانه و کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران است.

وی افزود: به این منظور آماده‌سازی و تجهیز تالار اختصاصی نشریات کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد، از سال گذشته در دستور کار قرار گرفت و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران و حمایت رییس محترم دانشگاه، بخشی از اعتبارات این پروژه، در راستای همکاری‌های بیشتر مصوب شد و در اختیار دانشگاه تهران قرار گرفت تا این تالار راه‌اندازی شود.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه ، تالار نشریات دانشگاه تهران را یکی از غنی‌ترین مراکز نشریات کشور دانست و گفت: براساس آماری که به‌تازگی از سوی دانشگاه تهران اعلام‌شده، بخش نشریات این مجموعه دارای 2 هزار 764 عنوان مجله فارسی، 2 هزار و 648 عنوان مجله لاتین است و امکان دسترسی محققان را به نشریات قدیمی و نایاب فراهم می‌کند. همچنین هزار و۹۸۹ عنوان روزنامه فارسی و ۱۰۲ عنوان روزنامه لاتین در این مجموعه نگهداری می‌شود که با هماهنگی دانشگاه برای دانشجویان و اساتید قابل‌استفاده است.

دکتر صحرائیان، بر لزوم همکاری دو دانشگاه تأکید کرد و گفت: بخش سلامت، بدون فناوری نمی‌تواند راهکار کاملی ارائه دهد و بسیاری از فناوری‌ها در حوزه دانشکده‌های فنی و مهندسی تولید می‌شوند. از سوی دیگر بسیاری از همکاران دانشگاه تهران گرایش و علاقه‌مندی‌شان  در حوزه فناوری‌های سلامت است که نیازمند همکاری با دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند. لذا هرچه این روابط بیشتر تقویت شود؛ روند به نتیجه رسیدن محصولات حوزه فناوری سلامت افزایش بیشتری می‌یابد.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی برای اجرایی شدن دیگر مفاد تفاهم‌نامه گفت: مرکز مشترک زیست مواد، نمونه دیگری از همکاری‌های مشترک دو دانشگاه است و امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده مفاد دیگر تفاهم‌نامه نیز اجرایی شود و دانشجویان و اعضای هیئت‌علمی در پروژه‌های مشترک بتوانند با یکدیگر همکاری کنند.

سمپوزیوم یک روزه تازه های استئوپروز
مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در نظر دارد در راستای بزرگداشت روز جهانی استئوپروز سمپوزیوم یک روزه "تازه های استئوپروز" را با مشارکت دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، شبکه تحقیقات استئوپروز کشور و انجمن استئوپروز در دوم آبان در سالن اجتماعات ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران، واقع در بلوار کشاورز تقاطع خیابان قدس برگزار نماید.
این سمپوزیوم دارای امتیاز بازآموزی برای گروه های هدف شامل متخصصین غدد درون ریز و متابولیسم، ارتوپدی، داخلی، روماتولوژی، توانبخشی و طب فیزیکی، پزشکی ورزشی، پزشک عمومی، پزشک خانواده، ژنتیک، پرستاری، تغذیه، مامایی، جراحی اعصاب، زنان، داروسازی، فارماکولوژی بالینی، رادیولوژی، طب سالمندی، آموزش بهداشت، اپیدمیولوژی، پزشکی هسته ای، پزشکی اجتماعی و انکولوژی می باشد و سخنرانی های علمی در قالب پانل هایی با محوریت پیشگیری و ارزیابی خطر پوکی استخوان ،تشخیص و درمان پوکی استخوان و پیامدهای درمان ایراد می گردد. 
اطلاعات تکمیلی در سایت پژوهشگاه به آدرس    emri.tums.ac.ir  قابل دسترسی می باشد

به استحضار اساتید، دانشجویان و مدیران محترم دانشکده می رساند که مدیریت توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه با هدف تقویت مشارکت دانشجویان در پروژه های فناورانه، تقویت پایان نامه های مسئله محور، شکل گیری شرکتهای اسپین آف دانشگاهی و تقویت شرکتهای دانش بنیان دانشگاهی با حضور دانشجویان ، اقدام به راه اندازی کانون هسته های دانشجوئی فناور ( هدف) نموده است. هسته های فناور متشکل از فرد یا یک تیم از دانشجویان با سرپرستی یک استاد راهنما بوده که دارای یک طرح یا ایده فناورانه یا دانش فنی یک محصول یا یک پایان نامه کاربردی با قابلیت تجاری می باشند.

با پیگیری های بعمل آمده دانشکده بهداشت نیز در اولین مرحله این طرح دارای سهمیه گردیده و هسته های دانشجوئی این دانشکده نیز فرصت بهره مندی از این امکانات را خواهند داشت.

بمنظور تبیین اهداف و مراحل اجرا جلسه ای با حضور مدیر و معاون توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه ساعت 1 تا 3 بعد از ظهر روز سه شنبه  9 مهرماه در محل  ساختمان شماره 2 سالن شورا ( طبقه اول ) برگزار خواهد گردید. از کلیه اساتید و دانشجویان عزیز جهت حضور در این جلسه دعوت بعمل می آید.